Haber Detayı
24 Eylül 2021 - Cuma 15:56 Bu haber 1037 kez okundu
 
Kaymakam Bahri Tiryaki'den Yönetişim Vurgusu
Maltepe'ye yeni atanan kaymakam Bahri Tiryaki,Maltepe Kaymakamlık binasında makamında bir tanışma toplantısı düzenleyerek gazetecileri ağırlayıp onlarla tanişıp bilgi alış verişinde bulundu. Kaymakam Bahri Tiryaki; İzmir Menderes’te uyguladıkları sistemi Maltepe’de de uygulamak istediğini ifade ederek; Maltepe tamamen kentleşmiş bir yer. Oradaki kavramlar ile buradaki kavramlar yüzde100 örtüşmeyebilir. Farklı çalışmalarla bulunacağız. Orada 50 tane STK varken, ilçemizde 500 Dernek vardır. Bütün dernekleri ziyaret edeceğiz, birlikte konuşacağız katkılarını sağlayacağız diyerek, “Bu sistem bir yönetici değil, STK’ların da dahil olduğu bir yönetim modeli olan Yönetişim Modeli sistemi ile uygulayacağız” dedi.Tiryaki,Maltepe'de ilk Mücadelenin Deprem Tedbirleri ve Uyuşturucu iüzerine olacagını özellikle vurguladı
GÜNDEM Haberi
Kaymakam Bahri Tiryaki'den Yönetişim Vurgusu

Kaymakam Tiryaki: "Yönetici Değil Yönetişim Modeli"--

Kaymakamlar atama kararnamesi ile Maltepe de 5 yıl görev yapan Meftun Dallı Kocaeli Derince ’ye atanırken yerine İzmir Menderes Kaymakamı Bahri Tiryaki atandı.

Basınla bir toplantı düzenleyen Maltepe Kaymakamı Bahri Tiryaki, Derince’yetayin olan Kaymakam Meftun Dallı’nın kendisine çok güzel bir ilçe devrettiğini ve bu görevi Maltepe’yi daha ileri taşımak için layık olduğu şekilde çalışacağını belirterek konuşmasına başladı.

Kaymakam Bahri Tiryaki; İzmir Menderes’te uyguladıkları sistemi Maltepe’de de uygulamak istediğini ifade ederek; Maltepe tamamen kentleşmiş bir yer. Oradaki kavramlar ile buradaki kavramlar yüzde100 örtüşmeyebilir. Farklı çalışmalarla bulunacağız. Orada 50 tane STK varken, ilçemizde 500 Dernek vardır. Bütün dernekleri ziyaret edeceğiz, birlikte konuşacağız katkılarını sağlayacağız diyerek, “Bu sistem bir yönetici değil, STK’ların da dahil olduğu bir yönetim modeli olan Yönetişim Modeli sistemi ile uygulayacağız” dedi.

Maltepe Kaymakamlık binasında makamında bir tanışma toplantısı düzenleyerek gazetecileri ağırlayan Bahri Tiryaki, İstanbul’un  dünya başkentlerinden bir tanesi, kadim imparatorluklara başkent olmuş bir şehir, Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli başkentlerinden biri, Doğu Roma İmparatorluğu Bizans'ın başkenti olmuş bir şehir olduğunu belirterek;

“Birçok  medeniyetler gelmiş geçmiş, bir sürü insanlar yaşamış. Maltepe İlçesi de Anadolu Asya Yakası'nda Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir. Maltepe, Kartal-Pendik ilçelerinin yakın bir coğrafyası. Maltepe’yi diğer ilçelerle kıyasladığımız da,  önemli miktarda yeşil alanı var. Maltepe İlçesi her geçen gün gelişiyor. Yıldızı yükseklerde parlayan bir ilçe. Benim ilk gözlemim, Maltepe İlçesi bu coğrafyadan faydalanarak önümüzdeki yıllarda bir üniversite ilçesi haline dönüşecek. Her geçen gün ilçemizdeki üniversite, Fakülte, yüksekokul gibi okulların sayıları artacak. Dolayısıyla öğrenci sayımız da artacak. Marmara Üniversitesi, Maltepe'ye Cumhurbaşkanımızın önderliğinde çok güzel bir Külliye’ ye kavuşmak üzere. 3 tane fakülte binamız tamamlandı. Önümüzdeki günlerde hizmete açılacak. Diğer tarafta Maltepe Üniversitesi var. Yakın geçmişte kurulan Vakıf üniversitelerinden bir tanesi ilçemizin ilk üniversitesi hızlı bir şekilde kurumsallaşıyor” dedi.

Maltepe’nin Katma Değeri Artacak
Yeditepe Üniversitesi'nin büyük bir kısmının Maltepe’de ve özellikle Z kuşağının bu okullarda okuduğunu belirterek şöyle devam etti: Üniversitedeki gençlerimizin ilçemizin gelişmesine büyük katkı sağlayacaklarına inanıyorum. Diğer taraftan ilçemizin içerisinden önemli ulaşım yolları geçiyor E-5 karayolu geçiyor. E-5 karayolunun etrafında Türkiye'nin kurumsallaşmış  önemli firmalarının genel yönetim merkezleri var. Böyle bir avantajı var Maltepe'nin. Bu iş dünyasının yönetim merkezlerinin bulunması öğrenci nüfusun her geçen gün artması nedeniyle ilçemizden önemli bir konut ihtiyacının artacağı aşikâr. Bu ihtiyacı gidermek amacıyla son yıllarda önemli markalar konut yapım girişiminde bulunmuş. Bunların sayısının artacağı ve ilçemizin nüfusunun katma değerinin, üretiminin marka değerlerinin daha yükseleceğini öngörmekteyim.

Sosyal ve ekonomik
olarak ilçemizi daha da
hareketlendirmemiz gerekiyor

Yanılmıyorsam bir 15-20 yıl önce nüfusumuz hemen hemen bu nüfusunun yarısı seviyesindeydi. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Kenan Evren Kışlası boşaltılıyor ve orada etap etap yeni fakülteler devreye girecek. Ayrıca İstanbul'da Anadolu Yakasında gerek bizim ilçemiz gerek çevremizdeki ilçeler yoğun olarak insanların ikamet ettiği alanlardan oluşmaktadır. Daha farklı kaliteden üretimler çevre ilçelerde ya da Kocaeli tarafında. Burada insanların ikamet etmek gibi, hayatlarını geçirme yönde konut talepleri var. Sosyal ve ekonomik olarak ilçemizi daha da hareketlendirmemiz gerekiyor” dedi.

İstanbul Üniversitesinde Siyasal Bilgiler fakültesi Kamu Yönetimi  mezunu olan ve İngiltere de master yapmış olan evli iki çocuk babası Maltepe Kaymakamı Bahri Tiryaki’nin 15 gün önce Maltepe’ye gelmesine rağmen Maltepe hakkında bilgi sahibi olduğu ve özellikle futbol noktasında ilgili ve bilgili olduğu  gözlendi.

Maltepespor Gibi Birçok Kulüp Zor Durumda
Kaymakam Bahri Tiryaki; STK’lar ile görüştüğünü ve özellikle ziyaretlerine gelen Maltepespor yöneticileri ile detaylı görüştüğünü belirterek şöyle devam etti:

Kulüp yöneticilerinin hedefinin Maltepespora ivme kazandırmak olduğunu gördüm. Belki önümüzdeki yıllarda üçüncü lig 2. Lig belki birinci lige çıkacak. Maltepespor yöneticileri ziyaretimize geldiklerinde hakemlerimizden mutlu Çelik de vardı. Onlara bir öneri getirdim. Eskiden futbolcuların lisansları kulüplerde kalırdı. Futbolcunun son senesi olunca ne yapardı? Başka bir takıma gitmesi için lisans bedeli öderdi. Bu alınan karar futbolcunun emeğini gasp edilmesi. Bedelsiz gidebilir de madem futbolcu son döneminde başka bir takıma götürebiliyor transferlerde çok yüksek rakamlar talep edilebiliyor, kulüplerde lisans ücreti ödemediği için ona daha fazla ücret verebilirim diyor Ben söyle diyorum Eski sistem futbolcuların emeğine bir saygısızlıktır. Ama şimdilerde bir Kulübü ayakta tutabilmek çalıştırabilmek kolay değildir. Bizim Maltepespor’umuzun içinde bulunduğu ekonomik durumlar gibi diyelim.

Maltepe Anadolu da ki Küçük
Bir İlçe Gibi Değil

Maltepe de sahil tarafında bir düzenleme yapıldı geçtiğimiz yıllarda. Orhangazi Parkı. Bir miting alanı var. Onun getirdiği bir hareketlilik olacak, zaman zaman yaşayacağız. Maltepe'nin ismi her geçen gün İstanbul'da daha fazla hissedilecek.

İstanbul Dünya başkentlerinden bir tanesi. İstanbul'da küçük bir hareketlilik olsa Türkiye'de büyük bir hareketliliği meydana getirir. Bu felsefeden hareketle sadece buraları Anadolu'daki bir ilçe gibi düşünmemek gerekir. Maltepe birçok ilden büyük. Anadolu'da görev yaparken ilçeler arasında 20-30 kilometre uzaklık olur. Ama İstanbul da bir ilçeden başka bir ilçeye bir adımla geçebiliyorsunuz. Caddenin bir tarafı bir ilçe ise diğer tarafı başka bir ilçe.   Dolayısıyla bunlar Kelebek Etkisi gibi birbirine çok bağlantılı. Maltepe'yi Kadıköy'den, Kadıköy’ü Üsküdar'dan Üsküdar'ı Alaşehir’den ayıramazsınız. Birbirine çok yakınlar. Bunun getirdiği çok büyük avantajlar da var dezavantajlar da olabiliyor. Bir hırsızlık olayında bir hırsız 2 - 3 ilçeyi 5-10 dakika da geçebiliyor başka bir ilçe de yakalanmış oluyor.

Kaymakamlık mesleği de Hayatın her alanında yöneticilik gerektiriyor Biz topluma insanları ilgilendiren her konuda birinci olarak emniyet, asayiş huzur, güvenlik sağlanmasından, insanların sağlıklı huzurlu şekilde ikamet etmesine yaşamasına toplum sağlığını ilgilendiren konudan kurulun başkanı olarak Kaymakam görev alıyor.

Miting Noktasında
Benim Dahlim Yok

Bu arada şunu söyleyeyim geldiğimde miting ile ilgili bir konu olmuştu. Bu konu ile ilgili benim herhangi bir işlemim olmamıştı. Benden önce işlemler tamamlanmıştı.  Herhangi bir dâhilim olmadı. Kaymakam olarak, eğitim- öğretim düzenlenmesi, tarımsal alanda gıda denetlenmesi, Halk Sağlığı, Çevre Sağlığı gibi  geniş bir perspektif içinde üst yöneticilik yaparak bir koordinasyon bir ahenk sağlıyoruz. İç İşleri bakanlığımız bizlere bu görevi vermiş, bizler de en güzel şekilde kimseyi incitmeden hep birlikte en güzel en uygun biçimde yerine getirmek için gece gündüz çalışacağız.

Yurt Sorununu
Rektörlerle Konuştuk

Maltepe'den Marmara Üniversitesi rektörümüz Maltepe Üniversitesi rektörümüz Yurt konularını konuştuk. Devletimiz ilçemizde üniversite, fakülte yaparken bunların yurtlarını da yapıyor  ve  öğrencilerimize en uygun biçimde hizmete sunuyor. Külliyenin içerisinde zaten bir yurt olacak. Belediye ile yurt konusunda herhangi bir çalışma gerekirse olacak. Özel üniversiteler özerk kurumlardır. Devlet yurdu manasında KYK yapılacak. Belediye bu hizmetlerin neresinde yer alır onu da önümüzdeki günlerde konuşacağız ve ziyaretimize gelen belediye başkanı Sayın Ali Kılıç ile bu konuları da görüşeceğiz. İlçemizdeki sorunlarını minimize etmek, öğrencilerimizin, halkımızın refahı, ferahlığını maksimum kılmak için gayret göstereceğiz” dedi.

Kaymakamlar Yatırımcı
Kuruluşlar Değil

Tiryaki Maltepe'nin 10 yıldır hiç hizmet almamış olduğunun söylenmesi üzerine; “Kaymakamlar yatırımcı kuruluşlar değiliz yatırımcı kuruluşlar belediyelerdir”  diyerek şöyle devam etti: Biz de buradan Maltepe'nin eksikliklerini tamamlanmasında katalizör görevi görecek oluşturmaya çalışacağız büyük markalar ilçemize destek olurlarsa Maltepe sporun için özellikle çıkıp sponsorluğunu üstlenirse forma reklamı gibi, ilçemize katma değer sağlar. Benim geldiğim Menderes ilçesi ile Maltepe arasında çok farklılıklar var.  Benim geldiğim yer kırsal alandı. Menderes İzmir'in üçüncü büyük ilçesidir. Kış nüfusu 100 bin,  yaz nüfusu 300 bindi. Kıyıda turizm vardı. 8 tane 5 yıldızlı otelimiz vardı. Orta alanda büyük bir Organize Sanayi Bölgesi ki  yıllık 1 milyon ihracatı vardı.  Tarım alanı vardı. Türkiye'nin en büyük, en güzel mandalinası Saksuma mandalinaları vardı. Mobilya sanayi  ve altın madeni vardı. Yönetim kalıpları ile burası çok farklı. Orada 2017 yılında çok büyük bir orman yangını ile karşılaştım. Türkiye çapında büyük orman yangınları yaşadım.  İlk orman yangını başladığında yolu trafiğe kapadım. Yüzlerce insan vardı.  Turizm mevsimiydi. Yüzlerce aracı servis yolundan verdim ve anladım ki ilk dakikada aldığım karar çok önemli bir karardı. O iş makinelerinin arasına kimseyi sokmadım. Kimseyi sokmadım. İnsanlar yanabilir, dumandan zehirlenebilirdi.

1930’larda çıkmış bir orman kanunu vardı uygulatmadım ki daha sonra bu kanun revize edildi.

İlk Mücadelemiz Deprem
Tedbirleri ve Uyuşturucu

Tiryaki Okullardaki velilerden 200 liraya kadar satılan kitaplarla ilgili bir soru gelmesi üzerine onlar yan kitaplardır devletin kim verdi kitaplar değildir” dedi. Aşılama sıralamasında Maltepe’nin 6. Sırada olduğunu belirten Kaymakam Tiryaki “Maltepe, İstanbul'daki en iyi ilçelerden bir tanesi. 10 sırada da olabiliyor 4 sıraya da çıkabiliyor ama şu an 6 sırada. Bununla ilgili ayrıntılı bir brifing alacağım. Özellikle 65 yaş üzerine tekrar ikinci ve 3. Aşıların yapılması için  çalışma başlatacağız” dedi.

Kaymakam Tiryaki Maltepe de özellikle deprem ile ilgili sorunlar ve özellikle gençleri tuzağına çeken uyuşturucu ile mücadelede  ilk sırada ve büyük önem vereceklerini söyledi.  

Bahri Tiryaki KİMDİR

1973 Denizli - Güney doğumlu olan Bahri TİRYAKİ, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni tamamladı. 
        Mülki İdare Amiri olarak Afyon-Bayat; Kars-Susuz; Burdur-Yeşilova; Giresun-Eynesil; Aydın-Germencik; İzmir-Menderes Kaymakamlıkları ve Şanlıurfa ile Aydın' da Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 
        1998 yılında İngiltere Southampton ve Bournemouth şehirlerinde yabancı dil ve kamu yönetimi eğitimi aldı.
        1999 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde "Türk Yönetim Sisteminde Özelleştirme Uygulamaları" yüksek lisans eğitimini ve 2008 yılında İngiltere'de University of Portsmouth' ta Europcan Studies Bölümü'nde "Avrupa Birliği Ombudsmanlığı" üzerine ikinci yüksek lisans eğitimini tamamladı.
        Çok iyi derecede İngilizce bilmekte olan TİRYAKİ, Belçika-Brüksel'de Avrupa Birliği kurumlarında iyi yönetişim ve Avrupa Birliği uygulamaları alanında; ABD University Of Davies'te iyi tarım uygulamaları ve tarıma dayalı endüstri uygulamaları alanında; ABD Las Vegas ve San Fransisco' da jeotermal enerji kongresi ve jeotermal enerjiye dayalı elektrik üretimi uygulamaları alanında bilimsel toplantılara ve saha çalışmalarına katılmıştır. 
        2021 yılı Eylül ayından beri Maltepe Kaymakamlığı görevini yürüten Bahri TİRYAKİ evli olup, Emre ve Ege isimli iki çocuk babasıdır.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kaymakam, Bahri, Tiryaki'den, Yönetişim, Vurgusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı