Haber Detayı
12 Eylül 2020 - Cumartesi 18:57 Bu haber 533 kez okundu
 
Yapı Kayıt Belgesi Kuvars’ın mı? Florist’in mi?
Maltepe Belediyesi ekipleri tarafından dün yıkım için gidilen Kuvars Su’ya bağlı Florist suyun satışı yapılan bina yürütmenin durdurulması kararı sonrası yıkım gerçekleşememişti.
- Haberi
Yapı Kayıt Belgesi Kuvars’ın mı? Florist’in mi?

Maltepe Belediyesi  ekipleri tarafından dün yıkım için gidilen Kuvars Su’ya bağlı  Florist  suyun satışı yapılan bina  yürütmenin durdurulması kararı sonrası  yıkım gerçekleşememişti.

Maltepe Bakkalköy’de  Hüseyin Çelik’e ait olan Florist Su satış  bölümünün yıkımının hukuksuz olduğunu ifade eden Kuvars Su avukatı, Arazi kendimize ait, yapı belgemiz de var. Hukuk ile gerekeni yapacağız” dedi.

Kamuoyunda imar barışı olarak adlandırılan afet risklerine hazırlık kapsamında  ruhsatlı ruhsatsız  ve eklerine aykırı olan yapıların  kayıt altına alınması ve devlet  ile vatandaş arasında uzlaşma sağlanması amacı ile 3194 sayılı imar Kanununda düzenleme yapılarak geçici madde eklenerek 31. 12. 2017 tarihinden önce yapılan  ruhsat ve ruhsat eklerine  aykırı yapılara  Yapı Kayıt Belgesi düzenlenmesi öngörülmüştü.

Dün yaşanan Yıkım girişimi sonrası Kuvars Su sahibi Hüseyin Çelik’in avukatı Önce Memleket Gazetesine verdiği röportajda bu alan için yıkım yapılamayacağını,  yapı kayıt belgesi olduğunu ifade etmişti. Ancak aynı cadde üzerinde Kuvars Su’ya ait iki bina var. İlk bina dolum tesisi ve kaçak olarak 2017 yılından önce yapılmış ancak Florist  Su markasının satışının yapıldığı diğer bina ise 2018 yılında yapılmaya başlanmıştı. Geçici Madde ile 31.12.2017 tarihine kadar yapılan yapıların bu haktan faydalanabileceği sonrasında yapılanların ise bu haktan faydalanamayacağı belirtilmişti.

 Bu alanda 2018 yılı Temmuz ayında su satışının gerçekleşeceği binanın bulunduğu alan boş görünüyor. 2017 yılından sonra yapılmış olduğu halde yıkım için gidilen bu bina neden yıkılmadı.

Yapı Kayıt Belgesi Hangi Binaya Ait

Yapı Kayıt Belgesi olduğu söylenen Hüseyin Çelik’in avukatının gösterdiği Yapı Kayıt Belgesi hangi binaya ait. Eğer yıkım için gidilen satış bölümüne ait ise 2018 yılından sonra yapılan bir binaya Yapı Kayıt Belgesi nasıl alındı.

BU yapı Kayıt Belgesi bakanlık tarafından ne zaman verildi. Ayrıca Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un 2017’den sonra yapılan kanuna aykırı binaların kesinlikle yıkılacağını söylediği halde 12 Temmuz 2018’den sonra yapılan bu satış bölümü neden yıkılmadı.

Konuyla ilgili telefonla ulaştığımız Kuvars Su sahibi Hüseyin Çelik, kendisinin iki kez kalp krizi geçirdiğini bu konuyla ilgili konuşmak istemediğini ifade etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yapı, Kayıt, Belgesi, Kuvars’ın, mı?, Florist’in, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı