Haber Detayı
20 Temmuz 2018 - Cuma 15:03 Bu haber 2649 kez okundu
 
Tarihi Hanımsuyu Çeşmesi çöplük içinde
Şile’de bulunan 147 yıl önce Mısırlı Hatice hanım tarafından yaptırılan çeşmenin etrafında ki çöpler esnaf ve vatandaşın tepkisini çekiyor.
KÜLTÜR Haberi
Tarihi Hanımsuyu Çeşmesi çöplük içinde

Haberde İmza Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ilgi alanında bulunan Şile Üsküdar Caddesi’nde bulunan ve 6 yüz yıl önce Bizanslılar tarafından yaptırılan çeşme Mısırlı Hatice Hanım tarafından hayrat olarak tekrar hayata geçirildi.

Çeşme 3 kurnalı olup iki kitabeli. Çeşmenin yan tarafında bulunan  çeşmesinin önü çöplük olarak kullanılıyor.

Yerli ve yabancı turistlerin tepkisini çeken bu görüntüler çevre esnafı da rahatsız ediyor.

Çeşmenin Tarihi

Şile Belediyesi sitesinde yer alan bilgilere göre  Mısırlı Hatice Hanım tarafından hayrat olarak yapılan çeşmenin tarihi şöyle:

Hanımsuyu Çeşmesi, Osmanlılar zamanında Hatice Hanım adında Mısırlı bir kadın tarafından 1871'de yaptırılmış. Günümüzde de suyundan içilen çeşme "Tatlı Su" olarak biliniyor. Kabakoz Köyü Çeşmesi, Şile'nin 11km kuzeyinde Bizanslılar tarafından yaptırılmış. Bu çeşme tam 600 yıllık tarihi bir geçmişe sahip.

Çarşı içerisinde, Üsküdar Caddesi üzerindedir. 1871 yılında Mısırlı Hatice Hanım tarafından hayrat olarak yaptırılmıştır. 3 kurnası olup, batı ve kuzey tarafındaki kurnalar üzerinde iki tane kitabesi vardır. Çeşmeye ilk su verildiğinde deposuna şeker atıldığı için suyunun hala tatlı olduğu söylenir.

Haber: Eda Onsekiz

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarihi, Hanımsuyu, Çeşmesi, çöplük, içinde,
Yorumlar
Haber Yazılımı