Haber Detayı
11 Eylül 2020 - Cuma 12:07 Bu haber 736 kez okundu
 
NEVMEKÂN BAĞLARBAŞI GALERİ İLK MİNYATÜR SERGİSİ “DURUŞ”U SANATSEVERLERLE BULUŞTURDU
BELEDİYELER Haberi
NEVMEKÂN BAĞLARBAŞI GALERİ İLK MİNYATÜR SERGİSİ “DURUŞ”U SANATSEVERLERLE BULUŞTURDU

Üsküdar’ı, şehrin Kültür Sanat merkezi haline getiren Üsküdar Belediyesi sanatseverleri “Duruş Sergisi” ile Nevmekân Bağlarbaşı Galeri’de buluşturdu. Yaşamını minyatür sanatına adayan çok değerli sanatçı Taner Alakuş ve ekibinin hazırladığı sergi minyatür sanatının inceliklerini gözler önüne seriyor.

Sosyal mesafe kurallarına uygun olarak açılışı gerçekleştirilen sergiye Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve çok sayıda davetli katılım sağladı.

Başkan Hilmi Türkmen serginin açılışında yaptığı konuşmada, “Bugün Üsküdar'da gelenekli sanatlarımızın en önemlilerinden biri olan minyatür sanatının ustalarının eserleri olan bir sergi açıyoruz. Nevmekân Bağlarbaşı'nın hemen yanında galerimiz var, yeni açtığımız bir galeri. Burada birbirinden değerli, birbirinden güzel eserler sergileniyor, sanatseverlerin beğenisine sunuluyor, ziyaretine sunuluyor. Bu minyatür aslında bizim tasvir, nakkaş, nakış dediğimiz sanatın günümüzdeki adı, modern Batı’daki adı minyatür. Minyatür sanatının günümüzdeki en önemli temsilcilerinden birisi, ustası Taner Alakuş ve onun öğrencilerinin hazırladığı bir sergi. Burada 58 ayrı eser sergileniyor. Mutlaka burayı sanatseverlerin, minyatür severlerin gezmelerini görmelerini arzu ederiz. Hem mekân çok özel, hem de eserler muhteşem. Minyatür sanatının zirvesi Üsküdar'da diyebiliriz.” şeklinde konuştu.

Başkan Türkmen ayrıca, “Şimdi 3. Nevmekânımız geliyor. Nevmekân Selimiye. Hepinizin bildiği Selimiye Hamamı’nı restore ettik. Ekim ayının 15’inden önce Allah nasip ederse çok güzel bir 3. Nevmekân'ımızı açacağız” diyerek yeni bir Nevmekân’ın müjdesini verdi.

Nevmekân Bağlarbaşı Galeri’nin ev sahipliğini yaptığı ilk minyatür sergisi olma özelliğine sahip olan “Duruş Sergisi” 18 Eylül tarihine kadar sanatseverleri ağırlayacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: NEVMEKÂN, BAĞLARBAŞI, GALERİ, İLK, MİNYATÜR, SERGİSİ, “DURUŞ”U, SANATSEVERLERLE, BULUŞTURDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı