Haber Detayı
03 Temmuz 2019 - Çarşamba 14:37 Bu haber 2239 kez okundu
 
Kadem Ekşi Japonya’da Depreme Yakalandı
Türk Mühendisler olarak Japonya'ya teknik incelemeler için gittiklerini belirten Jeofizik Mühendisi Kadem Ekşi yaşadığı depremin bir simülasyon almasına rağmen endişe ve panik yarattığını söyledi. Ekşi Japonya da özellikle deprem ile ilgili eğitimlerin zorunlu olduğunu belirterek; “Merkeze gittiğimizde kolej çocukları, kamu görevlileri vardı. Bu eğitimden herkes orada geçiyor. İstanbul'da sismik riskin azaltılmasıyla ilgili çalışmayı yapan bir kuruluş vardı onların davetlisi olarak gittik Japonya'ya 7 'den 70'e herkes bu eğitimden geçiyor. Tokyo'da yaşayan bu eğitim zorunlu olarak alıyor
YAŞAM Haberi
Kadem Ekşi Japonya’da Depreme Yakalandı

Maltepe ve İBB Meclis Üyesi Kadem Ekşi, Japon'ya da faaliyet gösteren bir firmanın davetlisi olarak Japonya'ya gitti. Tokyo Afet Koordinasyon Merkezi'nde kurulan Deprem Simülasyon cihazında 7 büyüklüğünde ki bir deprem testine katılan Ekşi yaşadığı deneyimi gazetemizle paylaştı.  

 

Türk Mühendisler olarak Japonya'ya teknik incelemeler için gittiklerini belirten Jeofizik Mühendisi Kadem Ekşi özellikle deprem ile ilgili eğitimlerin zorunlu olduğunu belirterek; “Merkeze gittiğimizde kolej çocukları, kamu görevlileri vardı. Bu eğitimden herkes orada geçiyor.   İstanbul'da sismik riskin azaltılmasıyla ilgili çalışmayı yapan bir kuruluş vardı onların davetlisi olarak gittik Japonya'ya 7 'den 70'e herkes bu eğitimden geçiyor. Tokyo'da yaşayan bu eğitim zorunlu olarak alıyor. Burada ki detay gönüllü değil zorunlu olarak bu eğitimi alıyorlar. Bu çok dikkatimizi çekmişti. Bizde bu testi  denemek istedik. Bana uygulanan deprem simülasyonu 7 büyüklüğünde ki bir depremdi” dedi.

Endişe ve Panik
Simülasyon olduğunun bilindiği halde endişe ve panik yaşadığını belirten Ekşi, “Böyle olduğu halde bir eksik yaptık ve gaz vanasını kapamadık.  Önce gaz vanasını kapatmamız gerekiyordu. Biz bundan önce dolap ve benzeri eşyalar üzerimize düşecek  sandık. İlk olarak elektrik ve gaz ile ilgili olanları yapmak gerekiyor. Acil olarak vananın kapatılması gerekiyordu. Sonra masa altına daha sonra da kapıdan dışarıya çıkış yapacaksınız. Tabi o sarsıntının şiddeti ile üzerime düşer mi diyerek panikliyorsunuz” dedi.

Zorunlu Eğitim
Tokyo’da bulunduğu süre içerisinde katıldığı programlarda özellikle deprem eğitimlerinin gönüllü değil zorunlu olduğunu belirten Ak Parti Maltepe ve İBB Meclis üyesi Jeofizik Mühendisi Kadem ekşi, “Orada bu eğitimden bütün halk geçtiği için onlar belli periyotlarda bunu içselleştiriyorlar ve öğreniyorlar. Deprem olduğunda da  yapacakları işi yapıp çay kahve içiyor insanlar.” Dedi.

Geçtiğimiz dönemlerde İBB de buna benzer çalışma yapılacağını ancak olmadığını belirten Ekşi; “ Özellikle AKOM ya da İBB'nin bu konuda kente çocuklar, gençler ve akademisyenler için böyle bir düşünce vardı ancak hayata geçmedi. AKOM kendi bünyesinde böyle bir çalışma yapabilir. Bu sadece deprem için olmaz kentselleriyle ilgili de karşı karşıya İstanbul. Hızlı bir yağmur yağdığında toprak suyu ememediği için hızlı bir biçimde bu akışa geçiyor ve sel oluyor. Bunun sonucunda insan ve arabalar sulara kapılıyorlar. 

İBB Meclisinde Gündeme Getireceğim

Bu konuyu İBB Meclisinde gündeme getiririz. Özellikle kent selleriyle ilgili depremle ilgili Afet Koordinasyon Merkezi'nin bünyesinde bu tür bir çalışmanın mutlaka yapılmasının ciddi faydası olduğuna inanıyorum. Amaç farkındalık oluşturmak olduğu için sosyal medya üzerinden bu videoyu için paylaştım. İlgililer bunu görsün, ‘Bak Tokyo'da bu zorunlu olarak yapılıyor’ desin. Orada Kamu Kurumu'nda çalışan, öğrenciler ve tüm halk bu eğitimden zorunlu olarak geçiriliyor, gönüllü olarak değil. Biz de neden olmasın.   Bu sayede o kentte yaşayan herkes bu duyarlılığı kazanmış oluyor. Deprem olduğu zamanda ona göre gereği yapılıyor.  İBB Meclisi'nde de gündeme getireceğim, İnsani ve vicdani sorumluluğun gereği bunları yapmak lazım. Meclisler sadece slogan atılan yerler değildir. Biraz farkındalık yaratmak lazım” dedi.        

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kadem, Ekşi, Japonya’da, Depreme, Yakalandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı