Haber Detayı
07 Mart 2019 - Perşembe 15:50 Bu haber 546 kez okundu
 
KILIÇ,"20 yıl Daha Kaybetmek İstemiyoruz”
Maltepe Belediye Başkanı ve CHP Maltepe Belediye Başkan Adayı Ali Kılıç, Maltepe Giresunlular Derneği’ni ziyaret etti.Dernek Başkanı Erdi Akşen ile aynı masaya oturarak sohbet eden Belediye Başkanı Ali Kılıç, şunları söyledi:” İnşallah rabbim nasip eder, 1 Nisan sabahı yeniden bu görevi devralırsam aynı anlayışla daha fazla tecrübeyle daha fazla birikimle daha iyi hizmeti getirebileceğimi düşünüyorum.”
SİYASET Haberi
KILIÇ,

Dernek Başkanı Erdi Akşen ile aynı masaya oturarak sohbet eden Belediye Başkanı Ali Kılıç, şunları söyledi:” İnşallah rabbim nasip eder, 1 Nisan sabahı yeniden bu görevi devralırsam aynı anlayışla daha fazla tecrübeyle daha fazla birikimle daha iyi hizmeti getirebileceğimi düşünüyorum.”

Halil Öztürk Parkı Müjdesi

Erdi Akşen, dernek olarak tüm adaylara aynı mesafede olduklarını belirterek, “ “Biz başkanımızın da yanındayız. Ancak kendisinin derneğimiz için çok önemli bir isim olan merhum Halil Öztürk’ün adının Maltepe’de bir parka vermesinden dolayı memnuniyetlerini dile getirdi. 

Kılıç: “Önemli Olan Sonrası”
Giresunlular Derneği Başkanı Erdi Akşen’in sözlerinin ardından söz alan başkan Ali Kılıç; “Bir beş yılı geride bırakıyoruz. Rabbim nasip etti, bugün yine sizlerle birlikteyiz. Her zaman söylerim, önemli olan dostlarımızın gözlerinin içine bakmayı bize nasip eylesin” dedi. 

 Maltepe Belediye Başkanı ve CHP Maltepe Belediye Başkan Adayı Ali Kılıç, “Makamlar gelip geçici, hepimiz bir şekilde yaşamın belirli evrelerinde bir yerlere gelebiliyoruz, sonra o görevler geçip gider. Önemli olan görev bittikten sonra da birbirimize selam sabah vermeyi öğrenebilmeliyiz.” Dedi.

 

“Belediye Başkanı Olmayı
Hayal Ediyor”

Başkan Kılıç, “Bu çalışma temposu içerisinde zaman zaman hemşerilerimizin söylediği talepler vardır, kararlar vermek zorunda olduğumuz alanlar vardır, ama her zaman bir karar verirken acaba karşı taraf nasıl bakıyor bizim bu kararımıza diye empati kurarak karar verdik.” Dedi. Kılıç, “Bu beş yıl içerisinde ben Maltepe’ye sonuçta beş yıl önce geldiğimde ‘Bir yalnız adam Maltepe’de dolaşıyor, belediye başkanı olmayı hayal ediyor.’ Demişlerdi. Rabbim nasip etti, Maltepe halkı teveccüh gösterdi. Bizde yaklaşık 145 bin hemşerimizin onayını alarak Maltepe’ye belediye başkanı olduk. 

“Helallik Almaya Geldim”

Beş yılın sonunda helalliğinizi almaya geldim. Bu helallik isteme geçen beş yıl için. Yanlışımız olmuştur eksiğimiz olmuştur, ama inanın ki asla art niyetli olmamıştır, elimizde olmayan nedenlerden dolayı yanlış yapmışızdır” dedi.

Başkan Kılıç,  “Ben bir kardeşiniz, evladınız, arkadaşınız olarak bu çabayı ortaya koymaya çalıştım ve hiçbir zaman şöyle bir anlayışım olmadı. Ya, şu şehirden gelenler bana destek verir, bunlar vermiyor. Ya da şu mahalle bana çok oy verir, bunlar vermiyor. Bunlara destek götüreyim onlara götürmeyeyim ile işim olmadı. Tam tersine, ismi önemli değil bana en az oy çıkan mahalleye yatırım yaptım. Çünkü en çok o mahallede sorun vardı. İnsanlar gariban, asgari ücretle geçiniyor, gecekonduda oturuyorlar, her ailenin dört çocuğu beş çocuğu var, çocuklarını okula gönderemiyorlardı, bizde dedik ki buraya ücretsiz otobüs seferi koyalım. Sabah saat 7-8 de otobüslerimiz gidiyordu, muhtarlıkların önünden bu çocukları alıyordu ve gidecekleri okula ücretsiz bir şekilde götürüp bırakıp geri geliyordu.


“Uyuşturucu işini okulların
önünde durdurduk”
“Uyuşturucuyla mücadele devletimizin sorunu. Ancak Bizd sorumluluk aolmamasına rağmen, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapması gereken İçişleri Bakanlığı’mızın yapması gereken bir eylemi Maltepe Belediyesi olarak biz üstlendik. Dedik ki, kaybettiğimiz çocuklar bizim çocuklarımız. Uzun ve titiz bir çalışmadan sonra biz bu uyuşturucu işini okulların önünde durdurduk. 56 zabıtayı okullarda görevlendirerek bunu başardık. Sabah 7’den akşam 17’ye kadar, okulun etrafında dolanarak kim acaba tezgâh altından bu işleri pazarlıyor. Hangi seyyar satıcı bu işleri yapıyor, hangi torbacılar orada dolanıyor diyerek onları tespit ettik ve hemen emniyet güçlerine bildirdik. Bugün anneler Maltepe’de ki okullara çocuklarını gönül rahatlığıyla bırakıyor.” Dedi.

“Karnemi 31 Mart
günü vereceksiniz.”
“Ben sizden oy istemeye gelmedim, bunu size saygısızlık sayarım. Çünkü beş yıldır beni tanıyorsunuz, yeni değilim. Beş yıl önce istedim, ama artık siz beni tanıyorsunuz. Benim karnemi 31 Mart günü vereceksiniz.” Şeklinde sözlerine devam eden Başkan Kılıç, “Ben sizin bir evladınız olarak, bir kardeşiniz olarak hiç kimseyi bölüştürmeden, hiç kimseyi ötekileştirmeden, hiç kimseyi kutuplaştırmadan, şu bölgeden geldi şu partiye oy verdi demeden elimden geldiğince eşit bir şekilde Maltepe halkına hizmet getirmek için arkadaşlarla birlikte yarıştık.” Dedikten sonra sözlerine şöyle devam etti:  “İnşallah rabbim nasip eder, 1 Nisan sabahı yeniden bu görevi devralırsam aynı anlayışla daha fazla tecrübeyle daha fazla birikimle daha iyi hizmeti getirebileceğimi düşünüyorum” dedi.

“Gerekirse Kadir abinin
kapısında yatarım dedim.”
“Çok fazla şeyler yaptık mı? Evet yaptık” diyerek sözlerini sürdüren başkan Kılıç; “Sadece benim başarım değil, bütün Maltepe halkının başarısı. 50 yıllık kentsel dönüşüm sorunlarımızı tamamladık, planlarımızı geçirdik. Bana şunu diyordu Maltepe, ‘Başkan sen CHP’lisin, Anakent Belediye Başkanı AKP’li, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’tı o zaman kulakları çınlasın emekleri için teşekkür ediyorum, sen bu planları nasıl hayata geçireceksin?’ Bende o zaman demiştim ki, ‘O gün geldiği zaman ben gerekirse Kadir abinin kapısında yatarım, bu planları geçirmek için ondan ricacı olurum’ dedim. Sayın Başbakan Binali Yıldırım’a anlattım, Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a anlattım. Onlarca bakana bu kentsel dönüşümün Maltepe için ne kadar elzem olduğunu dolana dolana anlattım.” Dedi.

“Evet, yolun üstüne oynadım.”
“Diyeceksiniz ki yolun üstüne mi oynadın hep? Böyle bir soru da geliyor zaman zaman. Evet, yolun üstüne oynadım. Neden? Çünkü yolun üstünde eğer sorunlar çözülmezse, yolun altında yaşayan hemşerilerimin evlerinde parklarında dükkânlarında huzurlu yaşamaları mümkün değil. Biz bir bütünüz, tüm Maltepe’yi kucaklayacak, çalışmayı yapmamız lazım. Bir bataklıktı adeta. Şimdi Maltepe’nin en güzide yerlerinden biri haline geldi. Ben Gülsuyu ’nu da öyle hesap ediyorum, Gülensu’yu da öyle hesap ediyorum, Başıbüyük’ü de öyle planlıyorum.”

“Yeşil ve doğaya saygılı bir
kentsel dönüşüm istiyoruz”
“Bana Yunanistan adalarını anlatın dediğinizde gözlerinizi otuz saniye kapatınca aklınıza ne gelir? Beyaz ve turkuaz evler gelir. On katlı binalar gelmez değil mi? İki katlı, en fazla üç katlı adalar gelir. Peki Türkiye’nin adalarına bakın dediğimde aklınıza bir şey gelmez. Çünkü karma karışık bir kültür var. Biz orada kentsel dönüşüm yaparken öyle yine 20 katlı 30 katlı binalara değil, tepeye doğru gittiğinizde 6 kat, aşağıda E-5’e doğru indiğinizde maksimum 8 katlı binaların planlarını yaptık.” Diyerek Maltepe’de kentsel dönüşüm konusundaki planlarını tekrardan dile getiren Başkan Kılıç, “İstiyoruz ki, orada yaşayan hemşerilerimiz daha çağdaş bir ortamda, daha çevreci, inanç ve ibadet merkezlerimizin olduğu, eğitim yuvalarımızın olduğu, yaşlılarımızın emeklilerimizin buluşabileceği, gençlerimizin spor yapabileceği merkezlerimizin olduğu yeşil ve doğaya saygılı bir kentsel dönüşüm istiyoruz.” Dedi.

“20 yıl Daha Kaybetmek İstemiyoruz”

“Sayın Cumhurbaşkanımız da söyledi, dedi ki ‘Biz İstanbul’u betonlaştırdık.’, kaç yıl sonra söyledi bunu, 20 yıl sonra. Biz, Maltepe’de bir yirmi yıl daha kaybetmek istemiyoruz arkadaşlar. Bu kentsel dönüşümü böyle planlıyoruz, önümüzdeki haftalar içerisinde tapularını vermeye başlayacağız Maltepe halkımızın. 2. Dönemde de bu planlama aşaması bitti, uygulama aşamasında yine sizlerin düşüncelerini alarak burada doğru olan kentsel dönüşümü yaparak Maltepe’ye daha saygın bir çehre kazandırmak istiyoruz.” Şeklinde sözlerine devam eden Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Ben Maltepe’ye geldiğimde benden önceki bütün belediye başkanlarına saygı duyduğumu ifade ettim. Çünkü ben, onların kurduğu belediyenin üzerine geldim. Geçmişini kabul etmeyen, saygı duymayan birisine saygı duyulmaz arkadaşlar. Artısıyla eksisiyle bunlar bizim belediye başkanlarımız.” Dedi.

“1 Mayıs dediğinizde aklınıza

ne gelirdi önceden?”“Buraya, Sayın Cumhurbaşkanımız geldi, meydanda miting yaptı. Önceki başbakanlarımızdan Sayın Ahmet Davutoğlu geldi, yüzbinleri topladı miting yaptı. Sayın Binali Yıldırım geldi başbakan olarak miting yaptı, yüzbinleri topladı. Genel başkanım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Adalet Yürüyüşü sonrası geldi burada miting yaptı, yüzbinleri topladı. En son, çok önemli.1 Mayıs dediğinizde aklınıza ne gelirdi önceden? Taksim gelirdi. Arkasından ne gelirdi, tomaların ve polislerin çatışma içerisinde olduğu bir ortam gelirdi. Camlar kırılıyor, çatışmalar var. Biz 2018’in 1 Mayıs’ını işçi sendikalarıyla birlikte Maltepe’de sahilde yaptık, hiç kimsenin burnu kanamadı arkadaşlar.” Şeklinde sözlerine devam eden Başkan Kılıç, “Asıl olan şu, o mitinglere gelen yüzbinlere bütün Maltepe halkı sahip çıktı. Kimisi evine davet etti, kimisi sıcak olduğu için buzdolabından soğuk su ikram etti. Kimisi çay ikram etti, kimisi bir poğaça ikram etti. Maltepe halkının hoşgörüsünü bütün Türkiye’ye yaydık arkadaşlar.” Dedi.

“Bu bir Vedalaşma Değil”

“Ben size hakkımı helal ediyorum.” diyerek sözlerine devam eden Başkan Kılıç, “Sizden de hakkınızı helal etmenizi bekliyorum. Bu bir vedalaşma değil, ama bir dönemi tamamlama olarak görüyorum.” Dedikten sonra belediye başkanı makamında sabah 8’den akşam 5’e kadar günde ortalama yüz kişiyi ağırlayabileceğini dile getiren Başkan Ali Kılıç, “Ayda 3 bin kişi yapar arkadaşlar. Cumartesi Pazar’ı katarak söylüyorum. Yılda ne yapar? 36 bin kişi yapar. Hadi diyelim ki insanüstü bir çabayla bunu 50 bin kişi yaptınız. Beş yılda 250 bin kişinin sadece elini sıkarsınız. Ve hiçbir şey yapmadan, müdürlerle konuşmuyorsun yatırım yapmıyorsun gezmiyorsun oralara gitmiyorsun yani ilgilenmiyorsun. Sadece el sıkma, 500 bin nüfuslu Maltepe’nin beş yılda olsa olsa sadece elini sıkarsınız. O nedenle biz müdürlerimiz üzerinden kurumlarımız üzerinden insanlara ulaşmaya çalıştık. Örneğin Adnan Kahveci Parkı’nda açtığımız tıp merkezi, günde bin hemşerimize hizmet veriyor arkadaşlar.” İstanbul’da çok sayıda belediyeye ait tıp merkezi olduğunu dile getiren Başkan Kılıç, Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat alan tek tıp merkezinin Maltepe Belediyesi’ne ait Adnan Kahveci Tıp Merkezi olduğunu dile getirdi.

“13 Mahalle 13 Kreş”

Maltepe’ye geldiğinde hiç kreş olmadığını ve 13 tane kreş açtığını dile getiren Başkan Kılıç, “13 Mahallede 13 kreşi de açtık. İnsanlarımıza, özellikle yoksul, parası olmayan annelerin, kadın temizliğe gidiyor günde yüz liraya çalışacak, ama çocuğunu bir yere bırakamıyor. Baba da çalışıyor. Dolayısıyla kadın işe gitmek istemiyor. Biz her mahallede bir kreş açarak, anneleri çoluk çocuğunu oraya bırakarak gidip temizlik yapmasını, evinin bütçesine maddi anlamda destek çıkmasının altyapısını oluşturduk.” Dedi. Kadın Girişim Mutfağıyla 300 üzerinde kadına sertifika verdiğini dile getiren Başkan Kılıç, “O kadınlar şuan oturdukları evlerde mantı yapıyor, börek yapıyor, pasta yapıyor. Restoranlara onu vererek evinin bütçesine katkı sunuyor.” Dedi.

Kılıç: “Birileri bir şeyler kaynatıyor”

Maltepe Belediye Başkanı ve CHP Maltepe Belediye Başkan Adayı Ali Kılıç, sözlerini tamamlamadan önce ekonomik anlamda ciddi açıklamalar yaptı. Gün içerisinde belediye binası önünde eylem yapan işçilere şu cevabı verdi: “Benim Maltepe Belediyesi olarak özellikle ekonomik krizden kaynaklanan sıkıntılarım olmadı mı oldu. Bugün de sendika geldi para istiyor. Açık söylüyorum, ilkokulu bitirmemiş, ya da ilkokulu bitiren bir süpürgeci, Maltepe’de çalışan başımın tacı, haşa yanlış anlaşılmasın başımın tacı diyorum. Yaklaşık 3Bin ile 3.bin 500 lira arası maaş alıyor. Belediye maliyeti ise 5bin 500 ile 6 bin lira arası. Primlerini, emekliliklerini kattığımız zaman 5 bin 500 ile 6 bin lira arası oluyor. Bugün gelmiş diyorlar ki bize daha fazla para ver. Ne yapacağız, katladığımız zaman bugün 3bin 500 lira oluyor 4. Bin 200 lira oluyor 4bin 500 lira oluyor arkadaşlar. Maltepe Belediyesi’nde iki üniversite bitirmiş bir mühendis 3 bin 700 lira para alıyor. Dedim ki arkadaşlar, bunu ödeme şansım yok. Kartal’da 45 saat sözleşme imzalıyorlar. Bana diyorlar ki sen bize 40 saat vereceksin. Veremem dedim. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin belediye başkanıyım devleti temsil ediyorum. Kartal’da sen sendika olarak 45 saat imzalamışsan burada da 45 saati imzalayacaksın. Grev yapacağız dediler, yapın dedim.  Bende halkıma derim ki ben bunlara 3 bin 500 lira maaş veriyorum, ama bunlar bunu beğenmiyor. Daha fazlasını verebilir miyiz? Olsun vereyim, olmayan bir şeyi verebilir miyim? Ben ne yapıyorum, seçime gidiyorum. 20 gün sonra seçim var. Siyaset yapan bir insan normalde şov yapar, değil mi? Hadi gelin protokol imzalayalım, toplu sözleşme imzalayalım beni alkışlayın seçimi alayım. Peki, 1 Mayıs geldiği zaman maaşı ödemediğin zaman ne olacak arkadaşlar? Gelecekler ve tekrar grev yapacaklar. Diyecekler ki başkan, gözün kör müydü? İmzalarken düşünseydin. Diyorum ki arkadaşlar olmayan parayı ben size veremem. Sen maaşını alıyor musun? Alıyorsun. Birçok belediye maaşını ödemiyor. Ben beş yıldır tıkır tıkır tıkır maaşları ödüyorum. Yatırımlarımı durdurdum ama maaşlar ödedim. Çünkü o insanların kirası var, kredisi var, çocukları okula gidiyor, servis ücreti var. Bunu düşünüyorum. Ben bunu ödedim mi, ödedim. Dedim ki anlayış gösterin, ülke ekonomik krizdeyken ben aklıma estiği gibi size zam veremem. Asgari ücret 2 bin 200 lira, o da yeni oldu biliyorsunuz Bin 800 liraydı yeni çıkardı hükümet. Ben 3 Bin ile 3 Bin 500 arası ödüyorum arkadaşlar, Bin lira daha fazla ödüyorum. Bu sizi tatmin etmiyorsa, bu saatten sonra seçimi kaybedeceksem böyle kaybedeyim diyorum. Maltepe halkına ben bunu anlatacağım dedim. Birileri bir şeyler kaynatıyor. Ben bütün samimiyetimle bunu anlatıyorum. Kendimi size teslim ediyorum sizi de Allah’a emanet ediyorum” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KILIÇ,"20, yıl, Daha, Kaybetmek, İstemiyoruz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı