İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Mecliste
Mecliste
Ak Parti
Ak Parti
Haber Detayı
18 Kasım 2018 - Pazar 03:07 Bu haber 2797 kez okundu
 
AK Parti'de e-temayül heyecanı
AK Parti Genel Merkez Seçim İşleri Başkanlığı tarafından 18 Kasım Pazar günü Türkiye geneli (elektronik temayül yoklaması) yapacak. Yerel seçim hazırlıklarını sürdüren AK Parti'de 25 il merkezinde temayül yoklaması yapılmayacak. Yoklama, söz konusu illerde sadece ilçelerde yapılacak. Merkezinde temayül yoklaması yapılmayacak iller şunlar: İstanbul, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Kayseri, Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Kocaeli, Sivas, Kastamonu, Amasya, Denizli, Ordu, Samsun, Tekirdağ, Tokat, Artvin, Bayburt, Bolu, Çankırı, Kırşehir.
- Haberi
AK Parti'de e-temayül heyecanı

Oylama nasıl olacak?

Bu kez diğer temayül yoklamalarının aksine sandık kurulmayacak. Partililer, istedikleri adayların isimlerini dijital ortamda seçecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temayül yoklamasında yazılan her ismi, doğrudan görebilecek.

YÖNELTİLECEK SORULAR
Temayülde oy kullanacak AK Partililere, mevcut belediye başkanlarıyla ilgili olarak 5 ayrı soru yöneltilecek. Partililer, “Belediye hizmetleri, Halkla İlişkiler, Teşkilat İlişkileri, Partinin ilke ve değerleri açısından nasıl buluyorsunuz, Belediye başkanının yeniden aday gösterilmesini ister misiniz?” sorularına cevap verecek. “İl ve ilçe belediye başkanlığı için başka önereceğiniz kimse var mı? sorusu için de en fazla 2 kişinin adının yazılması istenecek.

 

Belediye Başkan adayının tespitine yönelik temayül yoklamalarında bu yıl sandık kurulmayacak ve ilk kez elektronik oylama gerçekleştirilecek. Saat 10.00'da başlayacak olan seçimlerde, partililere kimlik karşılığında dijital bir kart verilecek. Kartlar kişiye tanımlanmadığı için de kimin ne oy kullandığı tespit edilemeyecek. Kartını alan partili, imzasını atacak ve daha sonra kabindeki bilgisayarın yanındaki manyetik kart okuyucusuna kartını okutacak. Ardından ekran açılacak.
   Burada, temayül kapsamında oy kullanacak teşkilat üyelerine beş soru yöneltilecek.  xEkranda açılan Temayül Formu sayfasında; “İlçe Belediye Başkanınızı; 
1) Belediye hizmetleri yönünden nasıl buluyorsunuz?, 
2) Halkla ilişkiler yönünden nasıl buluyorsunuz?, 
3) Teşkilat ilişkileri açısından nasıl buluyorsunuz?, 
4) Partimizin ilke ve değerleri açısından nasıl buluyorsunuz?, 
5) Belediye Başkanının yeniden aday gösterilmesini ister misiniz?” soruları iletilecek.
   Partililerimiz, ilk dört soruya İyi/Orta/Zayıf, 
5. soruya da Evet/Hayır şeklinde cevap verecek. Bu sorular yanıtlandıktan sonra, “İlçe Belediye Başkanlığı için başka önereceğiniz kimse var mı? Varsa adı ve soyadını yazınız?” sorusu da sorulacak. Bu bölüme en fazla 2 isim yazılabilecek. Belediye Başkanlığı için mevcut belediye başkanı dışında başka önereceği isim olmayanlar ise, bu soruyu cevaplandırmayacak.
   Yanıtlanan soruların ardından ekranın altındaki “Oyumu Gönder” butonuna basılacak ve ekrana gelen 'Oyunuzu göndermek istediğinizden emin misiniz?' sorusuna eğer eminse 'Evet' seçeneğini tıklamak suretiyle oy verme işlemi tamamlanacak. Elektronik yöntemle oy sayma işlemi de çok hızlı bir şekilde tamamlanacak.

Dijital eğilim yoklamasında teşkilatın her kademesinde görev yapanların fikirleri alınmış olacak. Kullanılan her oy doğrudan sistem üzerinden AK Parti Genel Merkezi ile Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın önüne düşecek ve bunun geri dönüşü olmayacak. Yani iki kez oy kullanma hakkı bulunmayacak. Temayül yoklaması saat 16.00'da sona erecek. Bu sistem ile herhangi bir yönlendirme olmayacak. Partililerimiz kimi isterlerse seçebilecekler. E- Temayül'le birlikte hem zaman tasarrufu yapılmış olacak, hem de kâğıt israfının önüne geçilmiş olacak.” 
  

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, Parti'de, e-temayül, heyecanı,
Yorumlar
Haber Yazılımı