Haber Detayı
25 Temmuz 2019 - Perşembe 16:33 Bu haber 4783 kez okundu
 
Yunus Emre Enstitüsü, dünya gençlerini Ahmet Ümit ile buluşturdu
Türk edebiyatının daha yakından tanınması amacıyla Türk Edebiyatı Yaz Okulu faaliyeti düzenleyen Yunus Emre Enstitüsü, dünyanın farklı coğrafyalarından gelen öğrencileri Türk edebiyatının önemli yazarlarından Ahmet Ümit ile bir araya getirdi.
KÜLTÜR Haberi
Yunus Emre Enstitüsü, dünya gençlerini Ahmet Ümit ile buluşturdu

Dünyanın dört bir yanından gençleri Türk Edebiyatı Yaz Okulu kapsamında İstanbul’da bir araya getiren Yunus Emre Enstitüsü, öğrencileri edebiyatımızın ünlü yazarlarından Ahmet Ümit ile bir araya getirdi.

 

Öğrencileri Türk edebiyatçılarıyla bir araya getirerek Türk edebiyatının farklı yönlerini keşfetmeleri ve çeviri noktasında kendilerini geliştirmeleri amaçlanan program kapsamında, Ahmet Ümit, dünya gençleriyle bir araya gelerek Türk polisiye romancılığı ve kendi eserlerinin içeriği hakkında oldukça değerli bilgiler paylaştı.

 

Sanatı değerli kılan şey, farklı anlatabilmektir.

Kitaplarındaki tarihi içerikler hakkında öğrencilere bilgi veren Ahmet Ümit “Sanatı değerli kılan şey, farklı anlatabilmektir. İstanbul’un inanılmaz bir tarihi birikimi olduğunu fark edince, sadece polisiye değil, tarih de yazabileceğimi fark ettim. Dünya yüzlerce yıl bulunduğumuz yerden yönetildi. Roma, Doğu Roma, Osmanlı... Benim romanlarımda bu geçmişin önemli bir yeri var.” ifadesini kullandı.

 

Polisiye romana karşı önyargılıydım

Söyleşinin ilerleyen dakikalarında polisiye roman yazmaya nasıl başladığına dair süreci de anlatan Ahmet Ümit, başlangıçta fazla bilgi sahibi olmadığı için polisiye romana karşı önyargılı olduğunu ve küçümsediğini itiraf etti. Yazar bu konuyla ilgili olarak, “İlk öykü kitabım çıkınca, şehir tiyatrolarından çok değerli bir arkadaşım bana polisiye yazdığımı söyledi. Buna başta bozulmuştum; ama sonra içimden gelenin bu olduğunu, beni bunun mutlu ettiğini fark ettim. Polisiye roman okuyunca onun nasıl bir şey olduğunu anladım. Öncesinde önyargılıydım.” dedi.

 

İyi polisiye roman insan ruhunu en iyi anlatabilen türdür

Edebiyata dair bakış açısı dünya gençleriyle paylaşan Ahmet Ümit, edebiyatın asıl görevinin insan ruhunu anlatmak olduğunu söylerken, insan ruhunu en iyi anlatan yöntemin polisiye yöntem olduğuna vurgu yaptı. Ümit ayrıca, dünya tarihinin en büyük yazarı olarak nitelendirdiği William Shakespeare’i örnek vererek, “İyi polisiye roman yazmak çok zordur, Shakespeare de cinayetten yola çıkarak insanı anlatmaya çalışmıştır.” dedi ve yazarın kült eseri Hamlet oyununu örnek gösterdi.

 

Yaklaşık bir saat süren söyleşi sonrasında, Ahmet Ümit dünyanın farklı coğrafyalarından gelen Türk edebiyatı meraklısı gençlerle sohbet etti. Oldukça keyifli anların yaşandığı söyleşi, yazarın katılımcılarla hatıra fotoğrafları çektirmesi ile sona erdi.

 

2 Ağustos 2019 tarihine kadar devam edecek Yunus Emre Enstitüsü Türk Edebiyatı Yaz Okulu kapsamında aralarında İskender Pala, Selim İleri, Selahattin Özpalabıyıklar, Ahmet Güner Sayar, Sevengül Sönmez, Mehmet Fatih Uslu ve Emin Nedret İşli gibi Türk edebiyatının değerli isimleri ile bir araya gelecekler.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yunus, Emre, Enstitüsü,, dünya, gençlerini, Ahmet, Ümit, ile, buluşturdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı