Haber Detayı
17 Temmuz 2020 - Cuma 19:55 Bu haber 4258 kez okundu
 
Korkmaz Karaca’dan Haklı Gururun Paylaşımı
Cumhurbaşkanlığı Ekonomimi Politikaları Kurulu Üyesi Korkmaz Karaca, Sosyal Medya Hesabından Dünya’nın en iyi müzik okulları arasında gösterilen Mozarteum Üniversitesi’nin piyano bölümüne üç aşamalı sınavı kazanarak girmeye hak kazanan Ayşe Cemre Ağırgöl’ün duyurusunu yaptı.
KÜLTÜR Haberi
Korkmaz Karaca’dan Haklı Gururun Paylaşımı

Cumhurbaşkanlığı Ekonomimi Politikaları Kurulu Üyesi Korkmaz Karaca, Sosyal Medya Hesabından  Dünya’nın en iyi müzik okulları arasında gösterilen Mozarteum Üniversitesi’nin piyano bölümüne üç aşamalı sınavı kazanarak girmeye hak kazanan Ayşe Cemre Ağırgöl’ün duyurusunu yaptı.

Takipçileri ile bu başarıyı paylaşan Karaca "Mozartium’da eğitim görecek bu kızımız. Yolu açık olsun.Ülkemizin en değerli varlığı pırıl pırıl gençlerimiz. Ele ele , birlik beraberlik içinde Zengin Güçlü Türkiye için hep beraber çalışmaya devam." İfadelerine yer vererek duyduğu gururu dile getirdi.
 

dM24YI

4 yaşında tanıştığı piyanoyu hayatının bir parçası haline getiren 14 yaşında ki Ayşe Cemre Ağırgöl dünyanın en iyi müzik okulları arasında gösterilen ve Avusturya’da bulunan Mozarteum Üniversitesi’nde eğitim gören Türk olma özelliğini taşıyor.

1841 yılından bu yana eğitim veren Mozarteum Üniversitesi’nde eğitim görecek olan yetenekler 3 aşamalı zorlu bir sınavdan geçiyorlar. Ayşe Cemre Ağırgöl bu başarısı ile Türkiye’den okula kabul edilen kendi yaş kategorisinde ki ilk Türk olma özelliğini taşıyor.

Temelleri 1841’de, Mozart’ın 50. ölüm yıldönümü anısına atılan Mozarteum Üniversitesi’nin piyano bölümüne üç aşamalı sınavı kazanarak girmeye hak kazanan Ayşe Cemre Ağırgöl, okulun üstün yetenekli öğrencilerin alındığı Pre-College piyano bölümüne Türkiye’den kendi yaş grubunda kabul edilen ilk Türk öğrenci olmuştu.

14 yaşında piyano bölümüne kabul edilen en genç Türk unvanını da alan Ayşe Cemre teknik, artistik performans ve parçaların zorluk seviyesinin değerlendirildiği zor bir piyano sınavını komisyondaki 8 önemli profesörün onayıyla geçmeyi başardı. Ardından Almanca dil sınavı ve ve solfej sınavlarını da vererek okula giriş hakkını elde etmişti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Korkmaz, Karaca’dan, Haklı, Gururun, Paylaşımı,
Yorumlar
Haber Yazılımı