Haber Detayı
12 Nisan 2018 - Perşembe 14:24 Bu haber 14701 kez okundu
 
Faaliyet raporu oylamasında restleşme
Maltepe Belediye Meclisi’nin 2017 yılı son faaliyet raporu görüşmeleri, tartışmaların tavan yaptığı bir ortamda oy çokluğuyla kabul edildi
SİYASET Haberi
  Faaliyet raporu oylamasında restleşme

- SON  FAALİYET RAPORUNDA SİNİRLER GERİLDİ NABIZLAR YÜKSELDİ-

Maltepe Belediyesi 2017 yılı denetim raporu ve faaliyet raporu ertelenen olağanüstü toplantıyla gerçekleşti. Nisan ayı toplantılarının son oturumunda görüşülmesi gereken denetim ve faaliyet raporu meclis 1.başkan vekili Ziya Hayırlıoğlu  ve 2.başkan vekili Hasan Gökkaya’nın  toplantıya katılmamasından dolayı ertelenmişti.

10 Nisan 2018 gününde bu sefer olağanüstü toplanan meclise 2.başkan vekili Hasan Gökkaya katılınca,meclis gündemine eklenen  “Belediye 1.ve 2.Başkan Vekilinin toplantıya katılmamaları durumunda Meclisin görevlerinin zamanında yapılabilmesi ve Belediyeye ait işlerin sekteye uğratılmaması için yapılacak ilk Mahalli İdareler Seçimine kadar görev yapmak üzere Belediye Meclis 1. ve 2.

Başkan Vekili Seçiminin yapılması” şeklindeki 1. Madde Ak Partili üyelerin itirazlarına rağmen gündemden kaldırıldı.
Belediyedeki başkan yardımcılarının, birim müdürlerin, CHP’li ve ,Ak Partili yöneticilerin, sivil toplum kuruluşlarının,muhtarların,gazetecilerin ve vatandaşların hazır bulunduğu toplantı başlarken Ak Partili üyeler salona girerken Mapark’a yönelik itiraz  içerikli hazır matbu belgeyi izleyicilere dağıttılar.Meclis 1.Başkan Vekili Ziya Hayırlıoğlu bu oturuma da katılmadı.

-FAALİYETLERİNİ ELEŞTİRDİĞİ BELEDİYENİN YEREL BASINI DESTEKLEMESİNİ İSTEYİP BAŞKAN KILIÇ’IN ÖDÜLÜ İÇİN ÇAKMA MI YORUMU YAPTI-
Meclis 2.Başkan Vekili Hasan Gökkaya’nın yönettiği oturumda Maltepe Belediyesi denetim raporu üzerine söz alan AK Partili üye Hülya Türüng,belediye birimlerinde gerçekleşen ihalelerin adrese teslim yapıldığını ve şehir dışındaki medyanın değil yerel basının desteklenmesinin altını çizdiği konuşmasında,Beşçeşmeler kültür festivalinde  Brezilya gurubuna  2 defa yer verildiğini,,Mapark’ın Maltepe’nin sokaklarını parsellediğini, kültür faaliyeti diye eğlence nitelikli organizasyonlar yapıldığını,icralık bir belediye durumuna düşüldüğünü,borç miktarı arttıkça belediye hizmetlerinin aksayacağını,  yerine getirilmeyen seçim vaatlerini belirtip başkan Kılıç’a verilen en iyi başkan ödülü çakma mıdır şeklinde konuşup  sözlerini tamamladı.
- KILIÇ,“MALTEPE HALKI KARNEYİ VERECEK ÖYLE BİR VERECEK Kİ HERKES ŞAŞIRACAK”-
Şimdiye kadar gerçekleştirilen hizmetlerin slayt gösterisinden sonra kürsüye çıkıp söz alan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, konuşmasını yaparken geçen yıl AK Partili üyeler tarafından Maltepe Belediyesi’ne incir ağacı diktiniz denilerek getirilen incir fidanını da yanına alıp konuşmasına başladı. Konuşması sırasında sık sık genel siyaset üzerinden vurgular yapıp eleştiriler yapan Başkan Kılıç, gazete manşetlerinden oluşturduğu pankartlarla da sözlerini destekledi. Kılıç meclis konuşmasını  gerçekleştirdikleri faaliyet açıklamalarıyla sürdürdü.  Kılıç, “Dayatan değil danışan belediyecilik” anlayışıyla şeffaf bir yönetimle raporu hazırladıklarını ifade edip, 2017 yılına ilişkin çalışmaları içeren faaliyet raporuyla ilgili bilgiler de verdi. Kılıç, “ Maltepe’de gerçekleşen Başıbüyük, Gülsuyu-Gülensu imar planlarını AK Partili ve CHP’li üyelerle gerçekleştirdik.Halkın sorunlarını çözme noktasında ortak noktada buluştuk önce vatandaşımıza hesap verdik. Türkiye’de ilk defa Maltepe Belediyesi, Sağlık Bakanlığı onaylı, ruhsatını alarak hastane teşekkülünde hizmet veriyor. Üniversite sınavlarında yüzde 85 üzeri başarı söz konusu. 32 amatör spor kulübüne maddi destek veriyoruz. Sosyal demokrat belediyecilik anlayışlarından olmazsa olmazlarından birisi insana insanca yaklaşmaktır. Halk Kart’ta bunlardan bir tanesidir. Mayıs ayında bu proje başlayacaktır. Sokaklardaki gençleri terör örgütlerine, uyuşturucuya, kötü alışkanlıklara, kaptırmamak için 13-14 yıldır batık halde, çamur deryasında bulunan Gülsuyu stadyumunu bu ekip yaptı. Cevizli mahallemizde kurbanlık alanında Cevizli mahallesinde spor kompleksimiz olacak. Fakir çocuklarımızın ücretsiz okullarına gitmeleri için servis veriyoruz.Maltepe Cezaevinde ölen kimsesiz vatandaşlarımızı memleketlerine biz gönderiyoruz. Süreyyapaşa için şimdiye kadar yapılmayanı yaptık. Kabrini tadilat ettik ve ölüm yıldönümünde mevlüt okutuyoruz.Bundan sonra Yalçın Kızılay’ı da yadedeceğiz.Hiçbir ödül için kimsenin kapısını çalmadık.Türkiye’deki bütün belediyeler arasında 10,sıraya yerleştik bu ödülü de öyle aldık.Geçen sezon getirdiğiniz kurumuş incir ağacını yeşile duyarlı olduğum için bakıp büyütüp yeşillendirdim.Kesinlikle kavganın tarafı olmayacağız. Ali Kılıç göğsünü gere gere halkın,esnafın arasında geziyor,halk sorgular halka hesap veririm. 1 yıl sonra da vereceğiz.Soyadımız Türkiye kavramı bizi birleştirsin.Her zaman sevgi kazansın” dedi.
-AK PARTİLİ ÜYE YILDIZ KONUŞURKEN CHP’Lİ ÜYE GÜLDİKEN ARASINDAKİ TARTIŞMA DA TANSİYON YÜKSELDİ
Başkan Ali Kılıç’ın bu açıklamalarından sonra AK Parti Grubu adına faaliyet raporu aleyhine söz alan üye Ufuk Yıldız,sorulardan oluşan açıklamalarıyla başlattığı konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Seçim meydanlarında verilen sözler yerine getirilmiyor. 4 yıl geçti 600 lira vaadiniz ne oldu?Almanya’dan danışman getirdiniz sırf Mex’po projeniz için,ne oldu bu proje? Buradan pankartlarla konuşma yaptınız.Söyleyecek sözünüz kalmadığından TBMM’nin konularını gündeme almak söyleyecek sözünüzün olmamasındandır.60 milyon lira borçla devir aldığınız belediye şimdi borç batağında. 40 milyon liralık arsamız vardı, şimdi 500 bin liralık arsası kaldı belediyemizin, bir kulübe bile yapamazsınız.Plan tadilatlarında 750 zam yapmanız dayatan değil danışan anlayışınız mı?Başıbüyük Yaşam Merkezin de kiraya verdiğiniz yerdeki işletmeci ne iş yapacak?Maltepe’de sevgi kazanmadı Selin Yılmaz olayı unutulmadı.Hasan Hayri Şengül teröre yardım ve yataklıktan mahkum oldu istifa edecek misiniz?” şeklindeki yorum üzerine CHP sıralarından yükselen sesler arasından İlyas Güldiken ile AK Partili üye Ufuk Yıldız arasında yaşanan gerilim sonrası Güldiken’in tansiyonu yükseldi. Bir süre meclis dışına çıktı.
-BAŞKAN YARDIMCISI CANAN DÖNER MALİ PROGRAM BİLGİSİ VERDİ-
Faaliyet raporu lehinde söz alan Başkan Yardımcısı Canan Döner, gerçekleştirdikleri faaliyetleri anlatırken belediyenin 2016 yılındaki 190 milyon küsur olan borcunun 2017 yılında 145 milyon küsur liraya düştüğünü söyleyip öngörüyle değil realiteyle konuştuğunu sözlerine ekleyip gönderme yaptı.
-KILIÇDAROĞLU’NA SÜT DÖKMÜŞ KEDİ GİBİ BENZETMESİ CHPLİLERİ KIZDIRDI-
AK Partili üye Serkan Bahadır,  belediye hakkında 22 davadan 196 davaya gelindiğini, 125 olan idari vaka evrakının 2017 de 125 ten 446 ya çıktığını belirtip CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu için SSK Genel Müdürüyken  Savaş Ay’ın proğramında süt dökmüş kedi benzetmesi sözü ortalığın yeniden alevlenmesine neden oldu 
-AKSOY, HÜLYA TÜRÜNG’Ü TENKİT ETTİ-
CHP Meclis Grup Başkanvekili  Özgür Aksoy,  AK Partili üye Hülya Türüng’ün denetim raporu üzerine yaptığı açıklamaları eleştirip bir kamu kuruluşunu değil özel bir kuruluşu denetler gibi hareket ettiğini ifade edip faaliyet raporu  lehine konuşmasını sürdürdü.
-GÖKTAŞ, BELEDİYEYİ YOLSUZLUĞA BULAŞMAKLA  SUÇLADI-
AK Partili üye Adem Göktaş Mex’po’yu jant kapağına benzettiği konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Yolsuzluğa bulaşmış bir belediye var karşımızda.Süreyyapaşa Vakfı’nın içi boşaltılmış durumda. Matek’e mataş’a kesilen faturaların hesabını verin. Mevlüt okutuldu,şeker dağıtıldı diyorsunuz. Belediyenin kaynakları bitti Süreyyapaşa’nın hakkı yenilmeye başlandı. Yetim hakkı yiyen hale gelmek büyük başarı kutluyorum. Biz hepimiz Maltepeliyiz bu borç hepimizin sırtına yüklenecek. Ayrıca teröre bulaşan bir belediye var karşımızda bunun izahı size ait,içkili yerlerin sonunun nereye varacağı belli değil.”
-KARATAŞ’TAN FİKRİ KÖSE DÖNEMİ ÜZERİNDEN İKİZ KULELER VURGUSUYLA ‘KUŞLAR KİME BENZER’ ÇIKIŞI-
Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Gültekin Karataş, eski belediye başkanı Fikri Köse’nin kardeşleri tarafından alınan ve Maltepe’de ‘abim sağolsun’ vakası olarak Maltepe tarihinde yer alan ve gündemden hala düşmeyen yer üzerinden AK Partililere şu sözlerle vurgu yaptığı konuşmasında: “Biz yeşil alanlara gökdelen, ikiz kuleler dikmedik. Benzin istasyonları yapıp ortak olmadık. Başıbüyüğün kalbine 6 bina dikmedik.Lalelere kaç para verdiniz? 2007 yılında 15 milyon liralık hiç gösterime girmeyen Kuşlar kime benzer kimin eseri?Yetim hakkını kimlerin yediğini biliyorsunuz” şeklinde AK Partililere geçmiş döneme yönelik ilginç sorularla karşı atakta bulundu.
-TARHAN’DAN ADLİYE SALONLARINDA YALNIZ KALABİLİRSİNİZ YORUMU-
AK Partili üye Nejat Tarhan,Başkan Kılıç’ı konuşmasından sonra onu alkışlayan CHP’li üyelere “bu alkışlar yanıltıcıdır, Gün gelir paranız varsa avukat tutarsınız ve o adliye koridorlarında avukatınızla baş başa kalırsınız Mustafa Zengin’in olduğu gibi” yorumunu yaptıktan sonra belediye gayrimenkullerinin Mataş’a devir kararı alındığını söyleyip maçın daha bitmediğini yeni başladığını içkili yerlerle ilgili dosyayı kendisinin hazırladığını ifade edip başkan Kılıç’a yönelik terör örgütüne yardım yataklıktan tutuklanan belediye başkan yardımcısı Hasan Hayri Şengül’ü kast ederek hakkında idari tahkikat açılıp açılmadığını ve açıldıysa neticesinin ne olduğunu sorduktan sonra aleyhe konuşmasını sürdürüp her kim yetim hakkı yiyorsa ben hakkımı helal etmiyorum diyerek haram ettiğini söyledi.
-TARTIŞMALARI DİNMEYEN İKİLİ EKŞİOĞLU VE GÖKTAŞ’IN SATAŞMALARI DEVAM ETTİ-
Başkan Yardımcısı Ömer Ekşioğlu, elindeki muhalefet şerhi raporu üzerinden AK Partili üyeleri eleştirdi.Geçmişten günümüze esnafın, Maltepe Halkı’nın yararına olan her hizmetin, faaliyetin altına imza attığını ve Bağlarbaşı’na kurulan modern pazarın kurulmasını engellemek için AK Partili üyelerin muhalefet şerhi koyduklarını söyleyip AK Partilileri vicdanlarına bıraktığını sözlerine ekledi.Göktaş’ın onun yorumlarına cevap vermesi üzerine, Adem Göktaş’a sen önce Fetö’nün Küçükyalı Kültür Merkezi’nde yaptıklarının hesabını ver diyerek geçmişte karşı karşıya geldikleri konu üzerinden yüklendi.
-ERİKÇİ’DEN BAŞKAN KILIÇ’A DENİZ BAYKAL KUMPASI SUÇLAMASI-
AK Parti Grup Başkan vekili Mehmet Erikçi,Ali Kılıç döneminin son faaliyet raporunun görüşüldüğünü belirtip, Ali Kılıç istedi diye değil, Maltepe Halkı istedi diye planları yaptıklarını,pazar yerini belediyenin değil pazarcılar odasının yaptığını,sevgi kazanacak dediniz Ankaralı firmalar kazandı,belediye şirketleri üzerinden tahsilatlar yapılıyor.Ruhsat Maltepe Belediyesi’nin diye Cem Vakfı’nın hayratını gasp ettiniz.Son dakika kazanılan davadan vazgeçen başkan olarak tarihe geçeceksiniz.Hayali projelerle 4 yıl geçirdiniz Almanya’dan danışman getirdiniz.O incir ağacını Maltepe’nin ocağına diktiniz.Mapark’la sokakları pazarladınız.Deniz Baykal’a kumpası siz kurdunuz,Maltepe’de fetret devri yaşanıyor şeklindeki  yorumlarıyla Ali Kılıç’ı istifaya davet etti.
-CHP’Lİ ÜYE ALEV DAĞLAYAN’DAN H.HAYRİ ŞENGÜL’E DESTEK VEREN SÖZLER-
Ak Partili üyelerin iddialarına cevap veren CHP’li üye Alev Dağlayan’ın en dikkat çekici yorumu bir süre önce irtikap ve terör örgütüne yardım ve yataklıktan 10 yıl üzerinden 6 yıl ceza alıp Silivri Cezaevi’ne gönderilen Hasan Hayri Şengül için “Kültür festivaline yardımcı oldu diye ceza aldı.Mahkeme süreci devam ediyor,türkülerin söylenmesini,halayların çekilmesini  sürdüreceğiz” şeklindeki yorumuna AK Partililer tepki gösterdi.

Meclis üyelerinin konuşmalarından sonra tek tek isim okunarak açık oylamayla CHP’lilerin oy çokluğuyla 2017 faaliyet raporu meclisten geçti.
-KILIÇ TEŞEKKÜR KONUŞMASINDA  ÜLKE SİYASETİ ÜZERİNDEN GÖNDERMELER YAPTI-
Başkanlık yaptığı  dönemin son faaliyet raporu onaylandıktan sonra teşekkür konuşması yapmak üzere kürsüye gelen Başkan Ali Kılıç, ülke siyaseti üzerinden Ak Partililere yüklendi.
Öncelikle eski başkan yardımcısı H.Hayri Şengül birlikte çalıştığım bir kişiydi.Teraneye çevirir gibi sürekli terör örgütü diye dillendiriyorsunuz.Dava devam ediyor.Sonucu bekleyeceğiz.Ergenekon davalarını unutmadık. Türk Ordusunun içinin nasıl boşaltıldığını unutmadık. Arkadaşımızın da bir yanlışı varsa ortaya çıkar. Habur’da yaşananları,Öcalan’ın nevruz mesajını canlı yayınlarda izlettiniz.Açılım dediniz, orda bir hak var,hadi adım atın sonu gelsin. Deniz Baykal olayını ispata davet ediyorum öyle boş konuşmakla olmuyor.Siyaset yaptığımı söylüyorsunuz, ben siyasetten geliyorum tabiî ki siyaset yapacağım.” şeklinde konuştuktan sonra tüm eleştirilere,iddialara cevap vermeyi sürdürdükten sonra meclise teşekkür etti.

Sabah saat 10;00 da başlayan meclis öğleden sonra saat 14,45 de son buldu. 

 

  AY/Hİ     

 

 

  

                 

   

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , , , , Faaliyet, raporu, oylamasında, restleşme,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
  Faaliyet raporu oylamasında restleşme
  Faaliyet raporu oylamasında restleşme
  Faaliyet raporu oylamasında restleşme
  Faaliyet raporu oylamasında restleşme
  Faaliyet raporu oylamasında restleşme
  Faaliyet raporu oylamasında restleşme
  Faaliyet raporu oylamasında restleşme
  Faaliyet raporu oylamasında restleşme
  Faaliyet raporu oylamasında restleşme
  Faaliyet raporu oylamasında restleşme
  Faaliyet raporu oylamasında restleşme
  Faaliyet raporu oylamasında restleşme
  Faaliyet raporu oylamasında restleşme
  Faaliyet raporu oylamasında restleşme
  Faaliyet raporu oylamasında restleşme
  Faaliyet raporu oylamasında restleşme
  Faaliyet raporu oylamasında restleşme
  Faaliyet raporu oylamasında restleşme
  Faaliyet raporu oylamasında restleşme
Yorumlar
Haber Yazılımı