İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
İki Maçta Gelen 6 Gol
İki Maçta Gelen 6 Gol
Haber Detayı
03 Temmuz 2019 - Çarşamba 16:04 Bu haber 835 kez okundu
 
SAĞBİLİ “İNSANIN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ OLMUYOR”
Maltepe İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Serkan Sağbili, Yaz spor okulu adı altında hedeflediklerini ve yaz okulunun işleyişi ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.
SPOR Haberi
SAĞBİLİ “İNSANIN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ OLMUYOR”

HABERDE İMZA ÖZEL
Maltepe İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Serkan Sağbili, Yaz spor okulu adı altında hedeflediklerini ve yaz okulunun işleyişi ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.

Maltepe İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü spor okulunda her branştan eğitim vermeye devam ediyor. Maltepe İlçe Gençlik ve Spor Müdür Serkan Sağbili, yaklaşık 2 bin sporcunun eğitim İlçe Spor  Müdürlüğü çalışmalarıyla ilgili  gazetemize yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Biz burayı sporcu fabrikası olarak görüyoruz. Yetenekli çocuklarımızı alıp, ayrı gruplar oluşturarak daha iyi olanlara veya gelecek vaat ettiğini düşündüğümüz çocukları etrafımızdaki kulüplere göndererek onlara bir altyapı sağlıyoruz. Bilgisayarlarımızda veri tabanı gibi bir veri sistemi oluşturduk. Bu çocuklarımızı yönlendirip tüm toplumun sağlıklı iyi nesiller yetiştirmek adına, ahlaklı, iyi sporcular olabilmeleri adına önlerini açmaya çalışıyoruz.”

Sağbili, spor okulunda judo, basketbol, karate, hentbol, futbol, tenis, wushu, yüzme, atletizm, aikido güreş, okçuluk, tekvando ve boks branşlarında eğitim verdiklerini ifade ederek "2018 Nisanda yüzme havuzunu açtık Nisan 2018den bu yana 5300 öğrenciye hizmet verdik. 550 Bin nüfusa sahip bir ilçede takdir edersiniz ki 100 bin'in üzerinde genç nüfus olduğundan dolayı hepsine eğitim vermek istediğimiz için üç aylık periyotlar üzerinden alıp, öğretip ardından gelen çocuklara eğitim veriyoruz.” Dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tenis branşındaki desteklerinden de bahseden Sağbili bu konu hakkında şöyle dedi: “Tenis branşımızda İBB’nin tenis kortlarında haftanın 5 günü saat 10.00-16.00 arasında öğrencilere 10arlı gruplar halinde eğitim veriyoruz. Öğretmenleri biz temin ediyoruz onlar da bizi tesislerinden yararlandırıyorlar. Orada da bir sürü çocuğumuz var.“

“İNSANIN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ OLMUYOR”

Gençlik ve Spor Müdürlüğü olarak amaç ve hedefleri ile de ilgili bilgi veren Sağbili “Önceliğimiz sağlam, sağlıklı, ahlaklı nesiller yetiştirmek onlara iyi arkadaşlıklar edindirebilmek, kötü alışkanlıklardan uzak tutabilmek topluma yararlı birer birey haline getirmek. Biliyorsunuz insanın kentsel dönüşümü olmuyor. Bina gibi değil insanlar. Bina 20 sene sonra eski diye yıkabiliyorsunuz ama insan ne kadar çok spor yaparsa temelinde o kadar sağlıklı ve uzun bir ömür sürme şansına sahip olur. Çocuklar yaz aylarında spor yaparak, yeni arkadaşlar edinerek, bilgisayardan uzak durmalarını hedefliyoruz.”

 

Dönem olarak katılımdan bahseden Serkan Sağbili katılımın her ay aynı şekilde olduğunu fakat eylül ayında katılımın okulların açılması nedeniyle azaldığını vurguladı. Erkek ve kız öğrencilerin ilgi alanlarına göre branş tercihlerinin değişip değişmediğini sorduğumuzda Sağbili: “Kız ve erkek öğrencilerin branş tercihlerine baktığımız zaman 50 50 bir katılım var. Futbolda erkek öğrenciler biraz daha fazla fakat futbola da kayıt yapan kız öğrencilerimiz bulunmaktadır.” Dedi.

“KOŞABİLİYORKEN KOŞ”

Kurum olarak 18 yaşa kadar öğrencilerle ilgilendiklerini fakat wushu tekvando yüzme gibi alanlarda yetişkinlere de eğitim verdiklerini belirten Sağbili “KOŞABİLİYORKEN KOŞ” projesinden de bahsederken şu ifadelere yer verdi:

"Koşabiliyorken Koş adlı bir projemiz var, bu proje kapsamında kapılarımız herkese açık, her yaştan insana spor yaptırıyoruz. Bunların hepsi ücretsiz sadece yüzme branşımızda çok sembolik bir miktar alınıyor.”

Maltepe İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Serkan Sağbili konuşmasında, Okulun kapasitesi, öğrenci ve öğretmen sayılarına da yer verdi "Kurumumuz 1260 koltuk kapasitesine sahip burada hentbol 1.lig müsabakaları oynanıyor, kulüpler arası genç basketbol müsabakaları oynanıyor okullar arası il spor müsabakaları oynanıyor. Yani burası sabah 08.30'dan 23.00a kadar faal. Yaz okuluna 2050 öğrenciyle girdik öğrenciler 18 tane öğretmenimiz dört tane de halk eğitimde görevlendirdiğimiz öğretmenimiz var yani toplam 22 tane öğretmenimiz bulunuyor. Çoğu öğretmenimiz Adnan Kahveci Ortaokulu'nda çalıştığı için taramayı orada gerçekleştirdik. Öğrenciler de fazla olduğu için Adnan Kahveci Ortaokulu'nu pilot okul olarak seçtik.” Dedi ve ekledi: “Bizim bütün amacımız profesyonel sporcular yetiştirmek değil, bizim bütün amacımız, sağlıklı nesiller yetiştirmek. Ama profesyonel sporcular da yetiştiriyoruz. Tabi bunlar ilerde burslu olabilecekler ve onlar için bir altın bilezik olacak.” Diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SAĞBİLİ, “İNSANIN, KENTSEL, DÖNÜŞÜMÜ, OLMUYOR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı