Haber Detayı
20 Haziran 2020 - Cumartesi 08:40 Bu haber 704 kez okundu
 
OTOBÜS ATIN KURTARICISI DEĞİL, KATİLİDİR!
Adalar’da atlı faytonların yasaklanmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesince (İBB) elektrikli araçların hizmete alınması protesto edildi.
YAŞAM Haberi
OTOBÜS ATIN KURTARICISI DEĞİL, KATİLİDİR!

Adalar’da atlı faytonların yasaklanmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesince (İBB) elektrikli araçların hizmete alınması protesto edildi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, elektrikli araçların faaliyete başlaması için belediye yetkilileri ve beraberindekilerle Büyükada’ya gittiği sırada, iskelede toplanan bir grup vatandaşın protestosuyla karşılaştı. Kendilerine “Adaların Atları Platformu” adını veren grup, ellerindeki dövizler ve sloganlarla elektrikli araçların kullanımına tepki gösterdi.

Adaların Atları Platformu adına açıklama yapan Zeynep Alpar, yaşam alanlarına otobüsün sokulmasını istemediklerini söyledi. Motorlu araçlarla Adalar’ın her noktasına daha fazla insanın gideceğini savunan Alpar; “Bu Adalar’da orman yangınlarına, bisiklet kazalarına, atlar ve insanlar üstünde büyük baskıya neden olan turizmi, rant hırsını körükleyecek, yapılaşmayı da artıracak yanlış bir hamle” diye konuştu. İBB’yi at karşıtı tavır içerisinde olmakla suçlayan Zeynep Alpar, belediyenin elindeki at sayısını, atların ölüm nedenlerini, nasıl sahiplendirileceğini açıklamak yerine yanıltıcı reklam videoları çektiğini söyledi.

TOBÜS ATIN KURTARICISI DEĞİL, KATİLİDİR!

“Otobüs atın kurtarıcısı değil, katilidir!” diyen Alpar, şunları kaydetti: “Atlar ve Adalar için seçenekler, ‘faytonda atların eziyet görmesi’ ile ‘motorlu araçlarla şehirleşmek’ gibi iki şıkka indirgeniyor. Biz buna karşı kendimiz için ne istiyorsak, atlar için de aynısını istiyoruz. Hapsedilmemek, uygun barınma ve yaşam ortamı, denetlenen ve doğru şartlarda çalışmak, Adalar’dan sürgün edilmemek. Adalar’da kullanılmak istenen motorlu araçlar, adada yaşayanların ulaşım ihtiyacına hizmet etmiyor. Adalar’a gelip otobüsle ormanda tur atmak, ulaşım da ihtiyaç da değil.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: OTOBÜS, ATIN, KURTARICISI, DEĞİL,, KATİLİDİR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı