Haber Detayı
01 Nisan 2019 - Pazartesi 20:25 Bu haber 825 kez okundu
 
ONKOLOJİ HASTALARINDAN RESİM SERGİSİ
İstanbul Onkoloji Hastanesi farklı bir projeye imza atta. İstanbul onkoloji Hastanesi'nde tedavi gören hastalar, Ressam Güneş Acur'un öğretileri sonrasında resim sergisi açtılar.
SANAT Haberi
ONKOLOJİ HASTALARINDAN RESİM SERGİSİ

İstanbul Onkoloji Hastanesi farklı bir projeye imza atta.  İstanbul onkoloji Hastanesi'nde tedavi gören hastalar, Ressam Güneş Acur'un öğretileri sonrasında resim sergisi açtılar.Caddebostan Kültür Merkezi Fuaye Alanı'nda düzenlenen resim sergisi 1-7 Nisan tarihleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

Düzenlenen resim sergisi ile ilgili açıklama yapan  Ressam Güneş Acur " İstanbul Onkoloji Hastanesi adına kemoterapi gören hastalarımıza sanat terapisi yaptırıyorum. Tedavi esnasında bulundukları durumdan uzaklaştırmak için yaptığımız bir çalışma. Burada ki gördüğünüz resimleri yapan hastalarımızın hiç birisi daha önce resim yapmış değil. Ellerine fırça almış insanlar değiller. Tamamen doğaçlama, yönlendirmemiz dahilinde yapılmış işlerdir. Hiç birisi Profesyonel ressam değillerdir" dedi.

İstanbul Onkoloji Hastanesi  sahibi Oğuz Cantimur ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi; "İstanbul Onkoloji Hastanesi olarak onkoloji tedavisinin yapıldığı bir merkeziz ve hastalarımız merkezimizde tedavi oluyorlar. Bu tedavi tabii ki sıkıntılı bir süreç. Burada 4-5 saat kapalı bir alanda kollarında serumlarla tedavi oluyorlar.

Hem aktivite olsun istedik hem de sanatla buluşturarak pozitif katkı sağlıyoruz. Tuval, hoca desteği derken bir ressamla başladık. Tüm desteği hastane olarak biz verdik. Çok ufak olarak başlayan bir proje, hastalarımız çok ilgi gösterdiler. Gelip orada 4-5 saat boyunda kolunda serumla hiçbir şey yapmadan bekleyen hasta orada bunlarla ilgilenmeye başladı. Şunu gördük, ellerine hayatları boyunca hiç fırça almamış hastalarımız mükemmel işler çıkardılar.

Daha önce hastaneye tedavi olacağım, sıkıntılı bir gün, gidince ne yapacağım diyen hastalarımız özellikle sanatsal çalışmalar için özellikle Cuma günü hastaneye koşarak gelmeye başladılar. İnsanları mutlu ettik, mutlu oldular. Bu işle uğraştılar, iki yıldır haftanın üç günü devam ediyor. Biz bu işi normal tedavi gördükleri alanda yapıyorduk, şimdi tedavinin yanında bir atölye haline getiriyoruz. Çünkü en önemli olan hastamızın mutlu olması. Hastalardan müthiş bir geri dönüş var. Geri dönüşlerden gayet memnunuz. Hastalarımızın da böyle aktivitelerde bulunmaları, tedavi anındaki stresten kurtulmaları bizi çok mutlu ediyor" dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ONKOLOJİ, HASTALARINDAN, RESİM, SERGİSİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı