İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
İki Maçta Gelen 6 Gol
İki Maçta Gelen 6 Gol
Haber Detayı
03 Temmuz 2019 - Çarşamba 17:25 Bu haber 1863 kez okundu
 
Ne Kadar Fen Lisesi O kadar Başarı
Anadolu Yakasında bulunan 14 ilçenin 6 ‘sın da toplam 7 Fen Lisesi var. Sadece Maltepe’de 6 İmam Hatip Lisesi 10 İmam Hatip Ortaokulu bulunurken iki adet Fen Lisesi eğitim veriyor. Veli ve öğrenciler Fen ve Matematikte başarının artması için bu okullarında aynı oranda artmasını istiyor.
EĞİTİM Haberi
Ne Kadar Fen Lisesi O kadar Başarı

Haberde İmza- Anadolu Yakasında bulunan 14 ilçenin 6 ‘sın da toplam 7 Fen Lisesi var. Sadece Maltepe’de 6 İmam Hatip Lisesi 10 İmam Hatip Ortaokulu bulunurken iki adet Fen Lisesi eğitim veriyor. Veli ve öğrenciler Fen ve Matematikte başarının artması için bu okullarında aynı oranda artmasını istiyor.

NTV’de yayınlanan eğitim haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde binlerce 4'üncü ve 8'inci sınıf öğrencisine yönelik yapılan "ABİDE" eğitim araştırmasının veri analizleri yayınlandı. Haberde yer alan rapora göre, derslerde yetersizlik ilkokulda başlıyor ve artarak ilerliyor. 8. sınıf öğrencilerinin yüzde 16'sı dört işlem yapamıyor. 4 öğrenciden birinin Türkçe bilgisi, temel ve temel altı seviyede.

Anadolu Yakasında 7 Fen Lisesi var
Yayınlanan bu rapora bakıldığında ortaya vahim bir tablo çıkıyor. Anadolu liseleri ve özel okulların sayısı 67. Bu rakamın 14’ü Devlet Anadolu ve Teknik lisesi olurken diğer 53 okul özel ortaokul ve lise statüsünde.  Sadece Maltepe’de 2 Fen Lisesi bulunuyor. Bunun bir tanesi geçtiğimiz yıl Ak Parti İstanbul milletvekili Osman Boyraz’ın yoğun uğraşıları sonucu açıldı. Maltepe’de 6 İmam Hatip Lisesi,10 İmam Hatip ortaokulu var. İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin mevcudu 3 bin 550, ortaokul öğrencilerinin ise 4049.

Anadolu Yakasında 14 ilçe bulunurken sadece 6 ilçede Fen Lisesi var. Kadıköy’de 1, Kartal’da 1, Maltepe de 2, Pendik’te 1, Şile ve Üsküdar da 1 Fen Lisesi Mevcut.

Öğrenci ve veliler; Fen ve Matematik ağırlıklı okulların İmam Hatip okulları kadar olmasının başarıyı olumlu yönde etkileyeceğini düşündüklerini ancak bunları iletecek mercilere ulaşamadıklarını ifade ediyorlar.

Öğrenci ve velilerin düşüncelerine bakıldığında MEB tarafından yapılan araştırma aynı sonucu ortaya çıkarıyor.

ABİDE (Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi) araştırmasında 8'inci sınıf öğrencilerinin 4 dersten ayrı ayrı temel altı, temel, orta, orta üstü ve ileri olmak üzere 5 yeterlik düzeyi ölçüldü.

Türkçe testinde öğrencilerin yüzde 1,6'sının temel altı, yüzde 23,5'inin temel, yüzde 41'inin orta, yüzde 26,8'inin orta üstü ve yüzde 7,2'sinin ileri düzeyde olduğu bilgisine ulaşıldı.

Matematik testinde öğrencilerin yüzde 16,4'ünün temel altı, yüzde 36,6'sının temel, yüzde 32,8'inin orta, yüzde 11,3'ünün orta üstü ve yüzde 3'ünün ileri yeterlik düzeyinde bulunduğu tespit edildi.

Fen bilimleri testinde öğrencilerin yüzde 9,4'ünün temel altı, yüzde 30,4'ünün temel, yüzde 46,3'ünün orta, yüzde 11,4'ünün orta üstü ve yüzde 2,5'ünün ileri yeterlik düzeyinde olduğu görüldü.

Sosyal bilgiler testinde ise öğrencilerin yüzde 4,4'ünün temel altı, yüzde 20,5'inin temel, yüzde 40,4'ünün orta, yüzde 25,3'ünün orta üstü ve yüzde 9,4'ünün ileri yeterlik düzeyinde bulunduğu belirlendi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ne, Kadar, Fen, Lisesi, O, kadar, Başarı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Ne Kadar Fen Lisesi O kadar Başarı
Ne Kadar Fen Lisesi O kadar Başarı
Ne Kadar Fen Lisesi O kadar Başarı
Yorumlar
Haber Yazılımı