Haber Detayı
10 Şubat 2019 - Pazar 16:39 Bu haber 2091 kez okundu
 
Maltepe’yi Yönetmek Bir İrade İşidir
Maltepe Cumhur İtitfakı Adayı Ahmet Baykan Maltepe belediye Başkanlığı için "Allayıp pullayıp bir algı yönetimi ile karşınızda değiliz. Dolu dolu yaşanmış, tanığı olan yaşanmış bir hikâyenin insanıyız. Maltepeyi yönetmek bir irade işidir. Hem aşktır hem adanmışlıktır ama bir irade işidir" dedi.
- Haberi
Maltepe’yi Yönetmek Bir İrade İşidir

Maltepe Belediyesi Cumhur İtitfakı Belediye Başkan adayı Ahmet Baykan 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler için STK’larla bir araya gelmeye devam ediyor. Son olarak Maltepe Çerkes Derneği ile yönetimi ile bir araya gelen Baykan Maltepe belediye Başkanlığı için "Allayıp pullayıp bir algı yönetimi ile karşınızda değiliz. Dolu dolu yaşanmış, tanığı olan yaşanmış bir hikâyenin insanıyız.Maltepe’yi yönetmek bir irade işidir. Hem aşktır hem adanmışlıktır ama bir irade işidir" dedi.

Türkiye’nin Güvenliği Kuzey Kafkasya’dan Başlar
Çerkes Derneği Maltepe Şube Başkanı Murat Özden Kurtuluş Savaşında Atatürk’ün yanında olan Çerkeslerin özellikli olduğunu belirterek, Çerkezlerin soy kırıma uğradıklarını ve kalan bir avuç kahraman çerkeslerin Osmanlı coğrafyasına gelerek vatan bildikleri bu topraklarda varlıklarını sürdürmek istemekte olduklarını belirtti. Maltepe’de birçok il derneği olduğunu belirten başkan Özden; “Ancak hiç birinin dilini kaybetme,  kültürünü varlığını kaybetme gibi bir korkusu yoktur. Demokrasilerde herkesin kendisini özgürce ifade edebildiği şekilde Çerkes’lerinde varlıklarını sürdürebilmeleri için öncelikle yerel yönetimlerden başlamak kaydıyla  ve devletin destek vermesi ile pozitif ayrımcılığı hak etmektedirler.

“Pozitif ayrımcılık İstiyoruz”
Çünkü Türkiye’nin güvenliği Kuzey Kafkasya’dan başlamaktadır. Bizler eğer burada Çerkes olarak kalabilirsek vatanımızı isteriz ve sahip çıkabiliriz. Kuzey Kafkasya’nın, Çerkesya’nın bağımsızlığını Çerkes olarak kalırsak savunabiliriz ve isteyebiliriz ve hak talep edebiliriz. Bu da devletin ve yerel yönetimlerin gösterebileceği pozitif ayrımcılıktan geçer. Bu anlamda soydaşımız, belediye başkanımız ve inşallah belediye başkanımız olacak olan Ahmet Baykan kardeşimiz belediye başkanı olduğunda bu pozitif ayrımcılığı göstereceğine inanıyoruz” dedi.

Çok özel bir yerde çok özel insanlarla bir arada olmaktan dolayı çok heyecanlı ve duygulu olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Maltepe Belediye Başkan Adayı Ahmet Baykan Dernek başkanı Murat Özden’in yaptığı konuşmada vatan kavramında Türkiye’yi de vatan bilmenin önem verdiğini vurgulayarak;
Ay yıldızlı bayrağa verdiğiniz önemin değerlendirmelerin ve Çerkesleri de çok önemli bir şuurlu duruma taşıdığını bölücü olmayan, tıpkı Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti gibi olduğunu ifade ettiğini belirterek;  “Çerkesler vatanın ve devletin harcı ve birliği dirliği noktasında çok önem arz etmiş ve kahramanları çoktur” dedi.

Mustafa Kemal’i ve bütün kahramanları
rahmet ve minnetle anıyorum

Kendisinin de tescilli Çerkez kökenli olduğunu ve adının dedesi Çerkez Ahmet’ten geldiğini belirten Ahmet Baykan büyük göç ile dedelerinin Artvin Hopa’da kaldıklarını ve kendisinin de Hopa doğumlu, 43 yıldır da İstanbul’da yaşadığını belirtti. Baykan Lazcayı bildiğini ancak mutlak manada millet kavramı içeresinde Anadolu Coğrafyasında milli devletin içerisinde de elbette ki yüce önder Gazi Mustafa Kemal’i ve bütün kahramanları rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

 

Toplumsal duyarlılığımızı her alanda gösterdik
Yerel Seçimlerle ilgili değerlendirmede bulunan Maltepe Belediyesi Cumhur İttifakı adayı Ahmet Baykan  1994 2004 yılları arasında başkan yardımcılığı görevi yaptığını belirterek şöyle devam etti: “8.5 trilyon lira kasa mevcudu ile belediyeyi devrettik. Belediyeye borcu olan kim varsa, ki yoksula, gariban esnaf yüklenmeden bütün borcu tahsil ettik. İmtiyazlı da davranmadık. Adil ve hakkaniyetli olduk borçları ödedik. Sıfırladık. Yani SGK prim borcu, işçi alacakları ikramiye gibi, İBB otopark paralarını dahi belediyeye ödedik. Ki ilçe belediyeleri bu paraları ödemez. Ciddi bir başarı gösterdik. Kızılay Pendik Şube başkanlığı yaptık. 300 milyon borcu vardı. 400 milyon lira 2001 karla kapadık. Küçükyalı Yelken Sporda başkanlık yaptık tüm branşlarda 36 kupa aldık.  Toplumsal duyarlılığımızı her alanda gösterdik. Yalı Mahallesinde SASAV’ı kurduk ve bilinir çok sayıda akademisyenler, sinema ve seramikten halk müziğine satranc eğitimine varıncaya kadar. Bana göre SASAV sanatta Maltepe de amiral gemisi olmuştur. 10 yıldır da Maltepe  Çevre Vakfı’nın başkanlığını yürütüyorum.

Ciddi Bir Vebal ve Sorumluluk
Kuşatmasıyla Karşılaştım

Bu tecrübelimizi Maltepe ye hizmete adamak, hizmet aşkı anlayışımızla alakalı ciddi bir vebal ve sorumluluk kuşatmasıyla karşılaştım. Geçmişte de Maltepe ye hizmet etme açısından geçmişte de çok teklif aldım.  İmzalar toplandı adaylığım için. Bulunmaz bir adam değilim ama toplumcu yanımız Maltepe’de bize yeniden görevi tevdi etme konusunda ısrara dönüştü. Belli ki bir sıkıntı var.

Ateşten Gömleği Giydik
Herhangi bir aday adaylığım olmamıştı ancak böyle bir davet aldım ve kabul eder misiniz dendi ve ihtiyaç duyulan yerden kaçmam dedim.

Maltepe ye olan muhabbetimiz aşkımız ve insana hizmet etmemizle alakalı ateşten gömleği giydik ve evet dedik. O gün bugündür  şu veya bu parti cümlesini hiç kullanmıyorum bunu stratejik olarak yapmıyorum. Maltepe var, Maltepeli var, Maltepe’nin alması gereken hizmet var. Sosyal dokusunun bozulduğunu biliyoruz.

Maltepe Kepengi İndirmiş
550 milyon lira olan borcundan bahsetmek istemiyorum. İlaveten 100 milyon liralık gayrimenkullerinin de satıldığını söylemek istemem. Maltepe Kepengi indirmiş ve yönetilemez bir durumda. Her yanıyla asla ve kata Maltepe Belediyesinin bu yönetim anlayışının Maltepe ye verebileceği hiçbir şey yok. Dünümüz burada, günümüz burada, yarınımız burada.  Mezar yerim yok ama Küçükyalı Mezarlığına defnedin diye bir vasiyetim var. Çok uzun bir dönemdir Maltepe’ye  sevdalanmış bir kardeşinizim. Maltepe belediyesini dün götürmediğimiz gibi bugünde bir yere götürmeyeceğiz. Ama Maltepe’nin Maltepe’yi bilen ve Maltepe ye aşk duyan insanların birlikte yönetmesinin Maltepe’nin hayrına olacağını biliyorum. Şehrin eminin hikâyesini bilmek lazım.  

Maltepe’yi Yönetmek Bir İrade İşidir
Allayıp pullayıp bir algı yönetimi ile karşınızda değiliz. Dolu dolu yaşanmış, tanığı olan yaşanmış bir hikâyenin insanıyız.

Maltepe’yi yönetmek bir irade işidir. Hem aşktır hem adanmışlıktır ama bir irade işidir. Bu irade belediyenin dört duvarı arasına sıkışıp kalacak bir irade işi değildir. Biz Maltepe’nin her alanına nüfuz edebilecek kadar kendimize güveniyoruz. Bu tecrübemizle, bu tarzımızla bu duruşumuzla mevcuttur.

Elbette ki Maltepe’nin birçok probleminin, birçok çözülmesi gereken hususlarının farkındayız. Bununla alakalı bir süreç planladık. O yüzden, Maltepe’nin derdi var. Makyajın ötesinde bir şey görmüyorum.

Biz Sadece Kendimizle Yarışıyoruz
Maltepe Belediyesinin ciddi anlamda bir algı yönetimiyle efsunladığını görüyorum. Ciddi bir hizmeti görmüyorum.  Biz sadece kendimizle yarışıyoruz hiçbir isim ve kişiyle kötü ve ötekileştirici  bir dile de gerek  görmüyorum. Maalesef Maltepenin sosyal barışı yok, Bugün kültürel anlamda da gettolaşma var. Maltepe kent bilinci, Maltepelilik ruhu kaldı dersek doğruyu söylememiş  oluruz. Maltepe tarihi olan birliği beraberliği komşuluk ilişkileri olan bir yerdi. Ama demografik yapısı ile ve nüfuz popülasyonu ile Maltepe farklılaştı bunu kabul edelim.

Maltepe’nin en kalabalık mahallesi Fındıklı 20 yıl önce 10 binlerdeydi şimdi 70 binin üzerinde. Zümrütevler 90 binin üzerinde.Maltepe’nin kötü tablosunu önemsemek lazım. Bütüncül bir yaklaşımla dokunabilmek lazım. Bu bir tecrübe bir liderlik vasfı gerektirir. Maltepe’nin bilinen emin bir insan olmayı gerektirir.

Maltepe’yi Ciddi Bir Ekiple Kucaklayacağız
Önce bütçe disiplini sergileme iddiamız var. Onun yetmediği yerde yine merkezi hükümet ile Maltepe’nin sorunlarının çözümleri adına bu ortak iradenin Maltepe’ye çok büyük katkısı olacaktır. Çok ciddi projelerimiz var ancak ayın 17’sinden sonra büyük toplantılarla halkımıza anlatacağız. Maltepe’ye yeni bir soluk, yeni bir vizyonla ciddi bir ekiple Maltepe’yi kucaklamaya hazırız. 10 Yıl başkan yardımcılığı yaptım. Bu 10 yılda çalıştım hiçbir arkadaşımı ekmeğinden etmedim. Benim tarzıma uymaları kaydıyla. Bugün böyle olmadığını biliyorum. Kadrolaşma hiçbir şekilde bilgiyle beceriyle liyakatle olmadığını biliyorum.

Ben İşgalci Değilim
Kızılay da olduğum dönemde 200 kişilik bir liste getirildi ve bunları çıkarmam istendi. Nedeni bu kişileri falanca kişi işe almış denildiğinde ben işgalci değilim dedim. Emeğiyle geçinen evine ekmek götüren insanın ekmeğiyle oynamamak lazım. Maltepe’de ihtiyacın ötesine taşan bir personel anlayışı var. Yeni düzenlemelere ihtiyaç var. Nasip olursa biliniz ki emanete ihanet etmeyecek, şerefle taşıyacak iddiayla başarıyla götürecek bir kardeşinizim” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Maltepe’yi, Yönetmek, Bir, İrade, İşidir,
Yorumlar
Haber Yazılımı