Haber Detayı
13 Nisan 2019 - Cumartesi 01:27 Bu haber 443 kez okundu
 
Maltepe'de oy sayımına ara verildi
Partililer arasında tartışma çıkınca Türkan Saylan Kültür Merkezi'ndeki oy sayımna ara verildi.
SİYASET Haberi
Maltepe'de oy sayımına ara verildi

Maltepe'de tüm sandıklarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ait oy pusulalarının sayılması işlemi ertelendi.

  Partililer arasında tartışma çıktı. Gerginlik üzerine, oy sayım işlemi durduruldu.
Sayım işlemine sabah saat 08.00'de devam edileceği bildirildi.Alınan bilgiye göre, Maltepe'de sayımın yapıldığı Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde,  MHP Maltepe İlçe Başkanı Mesut Kamburoğlu, artırılan kurul sayımında görev yapacak yetkililerin tebliğat yapılmadan ve yemin etmeden oy torbalarını açıp sayıma başlamalarının geçersiz olduğunu belirtti. AK Parti Maltepe İlçe Başkanı Mehmet Erikçi'de kurulda görev yapıp yemin etmeden görev alan memurlara çağrıda bulunup 'bugün burada kim yemin etmeden görev aldıysa haklarında suç duyurusunda bulunacağız" dedi  
-SÜRECİN GECİKMESİNE NEDEN OLUYORLAR-

MHP Maltepe İlçe Başkanı Mesut Kamburoğlu akşam saatlerinde TSKM'de meydana gelen olaylar ile ilgili açıklama yaptı. Kamburoğlu; “12 kurulda devam eden oy sayım işlemleri bilgimiz dışında 30’a çıkartılmış ve oluşturulan bu yeni masalara bizlerden görevli arkadaşlar gelmeden sayım işlemlerine başlanmıştır. Bizler de buna karşı çıktık. Çünkü bu sayımın sağlıklı bir şekilde devam etmesini istemiyorlar. Bizlere bilgi verilmeden 18 terminal daha oluşturuldu ve bizlerden görevli istenmeden orada oy sayım işlemi başladı. Onay almadan kurulan kurullarda sağlıksız işlemler yapılması düşünülüyordu.

Kımızı şeritler il çevrili alanın dışından bir anda CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, güvenlik barikatı oluşturan görevli memurları itekleyerek içeriye girmek istedi. Biz polislere karşı yapılacak her tavrında karşısındayız bunu da orada dile getirdik. Olaylar da bu hareket sonrasında başlamıştır. Biz sayımın kısa zamanda bitmesini isterken sürecin gecikmesine neden oldular. Sayım işlemi sabah devam edecek” dedi

 Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerine ilişkin AK Parti'nin yaptığı itiraz üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ait tüm oyların yeniden sayılmasına karar vermişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Maltepe'de, oy, sayımına, ara, verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı