Haber Detayı
09 Ekim 2020 - Cuma 20:28 Bu haber 632 kez okundu
 
Maltepe Belediyesi 2021 bütçesinde uhrevi restleşme
545 milyon olarak oy çokluğuyla kabul edilen Maltepe Belediyesi’nin 2021 yılı bütçe görüşmelerinde muhalefet üyelerinin yaptığı ‘kul hakkı’ içerikli uhrevi yorumlara, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç aynı doğrultuda uhrevi menkibeyle meclis kürsüsünden teşekkür konuşması yaparken cevap verdi.
SİYASET Haberi
Maltepe Belediyesi 2021 bütçesinde uhrevi restleşme

(ASUMAN YAZICI/HİW/HİTV)Maltepe Belediyesi’nin ekim ayı toplantılarının ikinci birleşiminde, 2021 yılı performans programı uygulaması ve bütçesi görüşülerek karara bağlandı. Buna göre belediyenin 2021 yılı bütçesi, 545 milyon lira olarak oy çokluğuyla kabul edildi. 2021 yılı bütçesi, tasarruf tedbirleri gözetilerek, dövizdeki yükselişe eklenen pandemi süreciyle mücadele odaklı hazırlandı.Maltepe Belediye Meclisi Birinci Başkanvekili Yusuf Koçhan Başkanlığı’nda, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen görüşmenin sunumu meclis üyesi ve Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Canan Döner tarafından yapıldı. 2015-2019 yılları bütçe gelir-gider gerçekleşmelerini de paylaşan Döner, 2020 yılı Ocak- Haziran ayı bütçe gerçekleşmelerini de sundu. 

Gruplar Adına Ak Partili üye Nazmi Korkmaz ve CHP’li üye Zeynep Babacan bütçe üzerine görüş bildirdiler. Meclis’te grubu olan siyasi parti temsilcilerinin ve belediye meclis üyelerinin bütçe üzerine konuşmalarının ardından 17 madde tek tek oylanarak karara bağlandı.
-PANDEMİ POLEMİĞİNE BAŞKAN KILIÇ’TAN CEVAP-
Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Canan Döner, 2020 yılı bütçesinin tasarruf tedbirleri gözetilerek hazırlandığını, ekonomik krize eklenen pandemi süreciyle mücadele ettiklerini söyledi. Ocak ayında başlayan pandemi süreciyle birlikte tüm planlamanın değiştiğini, tasarruf tedbirlerinin derecesini arttırarak, üst düzeyde önlem aldıklarını vurgulayan Döner,  “Pandemi süreciyle birlikte zorunlu olmayan tüm ihaleleri iptal ettik. Personelin bu süreçte mağdur olmaması önceliğimiz oldu. Kısa çalışma ödeneğini masamızda konuşmak hiç olmadı.  Önceliğimizi personelin ve halk sağlığının korunmasına verdik. Yatırım yapmamız bu dönemde planlanamaz ve öngörülemez” dedi.

Bütçenin onaylanmasının ardından konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, bütçenin hayırlı olmasını diledi. Pandemiyle mücadele sürecine değinen, belediyenin önceki hizmetlerinden ve önümüzdeki dönemde yapacağı hizmetlerden bahseden Kılıç, “Korona salgını ortaya çıktığı günden itibaren gözümüz, kulağımız Ankara’daydı. Bilim Kurulu’nun, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın her akşam yaptığı açıklamaları, genelgeleri göz önünde bulundurarak ne gibi önlemler almamız gerektiğini tartıştık. Genelgelere mümkün olduğunca katkı sunmaya, önlemlere uymaya çalıştık. Sayın Vali’nin, Kaymakamın talep ettiği ne varsa elimizden geleni, hiç tereddüt etmeden desteğimizi sunduk. Öyle bir illetle karşı karşıya ki insanlık, ayırım yapanın Allah belasını versin.” dedi. Kılıç, dövizdeki yükselişi öngörerek 2017 yılında denk bütçe hazırladıklarını kaydetti.
- SİZ YAPTINIZ, O SİZİ KANDIRAN FETOCÜLERE TESLİM ETTİNİZ!  AMA BİZ GERİ ALDIK -
Başkan Kılıç, fetö vurgusu da  yaptığı konuşmasında kendisini hizmet yapmamakla eleştiren Ak Partili meclis üyelerine, “Maltepe Belediyesi’nin birşey yapmadığını söylediniz. Sanıyorum bu arkadaşlar Maltepe’de yaşamıyorlar. Hiçbir şey yapmadıysak, sizin hani zaman zaman göğsünüzü gererek nikah salonu, Pinhan’ı  yaptık siz orayı kullanıyorsunuz diyordunuz ya!  Siz yaptınız o sizi kandıran fetocülere teslim ettiniz! Bizde onların elinden geri aldık. Ayrıca Fetöcülere verilmesi planlanan Seyrantepe’yi çok güzel bir tesis olarak Maltepe’ye kazandırdık” şeklinde gönderme yaptı.
-MALTEPE’NİN KANAYAN YARASI TRAFİK SORUNUNA ÇÖZÜM MÜJDESİ-
6 yıl önce göreve geldiğinde Maltepelilere genelge sunduğunu söyleyen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, bu genelge kapsamında tüm vaatleri gerçekleştirdiklerini ifade ederek, Maltepe’nin trafik problemine yönelik alt geçit  çalışması için İBB ile birlikte yaklaşık 5 aydır proje çalışması gerçekleştirdiklerini yakında kamuoyuna açıklayacaklarının müjdesini verdi.
-MENKİBELERLE KUL HAKKI VURGUSU-
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, teşekkür konuşması yaptığı kürsüden, daha önce söz alıp kendisine ‘kul hakkı’ vurgulu  uhrevi bir şekilde menkibelerle gönderme yapan Ak Partili üye Nazmi Korkmaz ve MHP’li üye Celal Bayar’a aynı şekilde babasının kendisine anlattığı bir menkibeyle çarpıcı bir şekilde cevap verdi.

Uhrevi restleşme dakikalarının yaşandığı mecliste,geçmişte gerçekleşen hararetli bütçe oturumlarına  göre 2021 bütçesi daha sakin ve dini söz ve menkibeler eşliğinde gerçekleşmesi 2021 yılı bütce görüşmesinde  farklı bir iz bıraktı.  


 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Maltepe, Belediyesi, 2021, bütçesinde, uhrevi, restleşme,
Yorumlar
Haber Yazılımı