Haber Detayı
27 Ekim 2019 - Pazar 15:10 Bu haber 1986 kez okundu
 
İş Başa Düştü. Çöpleri Başkan Yardımcıları Topluyor
Maltepe Belediye Başkan yardımcıları ve birim müdürleri fen işlerine bağlı personel ile sokaklarda ki çöp dağlarını temizliyorlar.
YAŞAM Haberi
İş Başa Düştü. Çöpleri Başkan Yardımcıları Topluyor

Maltepe Belediye Başkan yardımcıları ve birim müdürleri ile fen işlerine bağlı personel ile sokaklarda ki çöp dağlarını temizliyorlar. Maltepe Belediyesi işten çıkarılan 3 işçinin ardından başlatılan eylemle ilgili bir açıklama yaparak; " 696 Sayılı “Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname” gereğince Maltepe Belediyesi Belediye İktisadi Teşebbüsü olan MATAŞ A.Ş. bünyesinde Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı çalışan 3 işçinin iş akdi, aynı iş yerinde çalışan bazı personellere yönelik baskı uyguladığı ve hakarette bulundukları gerekçesiyle feshedilerek işten çıkarılmışlardı.

Bunun üzerine DİSK’e bağlı işçiler Aydınevler’de bulunan şantiye de eyleme başlamışlardı. Eylem sonucu Maltepe’nin sokakları çöp dağlarına dönünce belediye başkan yardımcıları, birim müdürleri ve bazı birim personeli sokak sokak gezerek çöpleri kamyonlara doldurdular.

Eylemin devam etmesi nedeniyle pazartesi günü de CHP Meclis üyelerinin de sabah erken saatlerinden itibaren çöp toplama ekibine katılacakları ve kendilerine ait sokaklarda ki çöpleri toplayacakları öğrenildi.

Maltepe Belediyesi yaptığı bir açıklama ile ; İş akitleri feshedilen işçilerin MATAŞ A.Ş. tarafından Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı personele yönelik düzenlenen yemekli bilgilendirme toplantısına katılan işçilere baskı uyguladığı ve hakaret ettiği tespit edildiği Baskıya ve hakarete maruz kalan işçiler şikayet dilekçelerinde söz konusu kişilerin, “Kesinlikle şirketin düzenlediği toplantıya katılmayın”, “Yemeğe katıldın mı namussuz, sen adam değilsin” gibi ifadeler sarfettiğini belirtmiştir. Söz konusu şikayet dilekçelerini dikkate alan belediyemiz, 4857 Sayılı İş Kanunu’nun m. 26 gereği “ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallere dayanarak işçi veya işveren için tanınmış olan sözleşmeyi fesih yetkisi, iki taraftan birinin bu çeşit davranışlarda bulunduğunu diğer tarafın öğrendiği günden başlayarak altı iş günü” hükmü gereğince yasal süresi içerisinde fesih hakkını kullandığını kamuoyunun bilgisine sunarız” diyerek konuyla ilgili bilgi vermişti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İş, Başa, Düştü., Çöpleri, Başkan, Yardımcıları, Topluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı