Haber Detayı
14 Ağustos 2020 - Cuma 17:31 Bu haber 559 kez okundu
 
İlçemizde Orman Yangınları ile Mücadele Komisyon Toplantısı Yapıldı
İçişleri Bakanlığının 81 İl Valiliğine göndermiş olduğu “Orman Yangınları” konulu genelgesi gereğince, Orman Yangınları ile Mücadele Komisyon Toplantısı yapıldı.
YAŞAM Haberi
İlçemizde Orman Yangınları ile Mücadele Komisyon Toplantısı Yapıldı

İçişleri Bakanlığının 81 İl Valiliğine göndermiş olduğu “Orman Yangınları” konulu genelgesi gereğince; Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde Görevlilerin Görecekleri İşler Hakkında Yönetmeliğinin 32.Maddesine istinaden Kaymakamımız Meftun Dallı başkanlığında, Belediye Başkan Yardımcısı Yahya Han, İlçe Emniyet Müdür Vekili Ali Kesikoğlu, İlçe Tarım ve Orman Genel Müdür Vekili Murat Gürel ve Kartal Orman İşletme Şef Vekili Refik Çelebi’nin katılımıyla Orman Yangınları ile Mücadele Komisyon Toplantısı yapıldı.

Yapılan Toplantıda aşağıdaki kararlar alınmıştır.

                                                       

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü'nün 07.08.2020 tarih ve E.12922 sayılı emirleri ile İstanbul Valiliği İl Yazı İşleri 08.08.2020 tarih ve E.69136 sayılı yazılarında; Doğal zenginliklerimizin başında gelen ormanlarımızın yangınlara karşı korunması amacıyla; mevsimsel veya insani faktörlere dayalı olarak orman yangınlarının artabileceği değerlendirilerek gerekli önlemlerin alınması talimatlandırılmıştır.

6831 sayılı Orman Kanunu, Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde Görevlilerin Görecekleri İşler Hakkında Yönetmelik ve Bakanlığımızın talimatları gereğince Kaymakamlık Makamının 11.08.2020 tarih ve 3481 sayılı Olur’u ile kurulan "Maltepe İlçesi Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu" yapılan iş ve işlemlerin değerlendirilmesi amacıyla Maltepe Kaymakamı Meftun DALLI  başkanlığında ilgili kurumların temsilcilerinden müteşekkil komisyon kurulmuştur.

İlçemizdeki ormanlık alanlarda mangal/semaver/ateş yakılabilecek aşağıdaki yerler belirlenmiştir.

 1. Ataşehir Mesire Yeri,

     Başıbüyük Mesire Yeri,

     Gülensu Mesire Yeri,

     Fındıklı Mesire Yeri,

     Karasudere Mesire Yeri,

     Maltepe Mesire Yeri,

Ormanlık alanlar ile ormanlık alanların civarında izin verilen yerlerde (ormanlık

alanlarda önceden belirlenerek ilan edilen kamp yerleri hariç) 31.10.2020 tarihine

kadar mangal/semaver/ateş yakılmasının saat 20.00'dan sonra müsaade edilmesine,

2. Orman Kanununun 76 ncı maddesinde yer alan "Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak yasaktır,

3. Ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmamasına,

4. Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak veya izin verilen yerlerde yakılan ateşi söndürmeden mahalli terketmek, ormanlara sönmemiş sigara veya yangına dolaylı olarak yol açabilecek madde atma gibi fiillerde bulunanlar ile ilgili Mezkur Kanun’un 110 uncu maddesinde” bu hükme aykırı hareket edenler hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis ve adlî para cezası uygulanacaktır”.  

 5. Ayrıca uygulanacak olan yasaklara riayet etmeyenlere ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda gerekli adli ve idari işlemlerin yapılmasına (5326 Sayılı Kabahatler Kanunun "Emre Aykırı Davranış" başlıklı 32. maddesi; "(1) Yetkili makamlar tarafından adli işlemler nedeni ile ya da kamu güvenliği,  kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket eden kişiye yüz Türk Lirası (kabahatin işlendiği yılın idari yaptırım tutarı uygulanacak-2020 yılı 392,00 TL) idari para cezası verilir. Bu cezaya, emri veren makam tarafından karar verilir.), uygulanacağı yönünde komisyonumuzca karar alınmıştır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İlçemizde, Orman, Yangınları, ile, Mücadele, Komisyon, Toplantısı, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı