Haber Detayı
26 Aralık 2018 - Çarşamba 15:45 Bu haber 4134 kez okundu
 
"Fizik Tedavi Sadece Egzersiz Değil Kocaman bir dünya"
Mehmet Toprak Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü doktorlarından öğretim görevlisi Uzman Dr. Özgür Taşpınar halk arasında fizik tedavinin sadece egzersiz olarak değerlendirildiğini belirterek, “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon üniteleri kocaman bir dünyadır” dedi.
SAĞLIK Haberi

Mehmet Toprak Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü doktorlarından öğretim görevlisi Uzman Dr. Özgür Taşpınar halk arasında fizik tedavinin sadece egzersiz olarak değerlendirildiğini belirterek, “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon üniteleri kocaman bir dünyadır” dedi.

 

Toplumda hastaların Ortopedi uzmanı, Beyin Cerrahı uzmanı demeden  fizik tedavi bölümüne başvurmama gibi durumları olduğunu belirten Dr. Taşpınar,”Ancak  durum öyle değil. Ağrı tedavisinde ilk olarak akla gelecek olan fizik tedavi bölümüdür. Diz ağrısı boyun ağrısı. Bel ağrısı,  sırt ağrısı hatta migren de,   ki migren aslında boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, kireçlenme gibi bulguların başa ağrı olarak  vurmuş halidir. Boyunda ki kasların kafatası ile olan bağlantılarından dolayı orada ki spazma bağlı yayılan ağrılar, arkadan öne doğru yayılan ağrıların yüzde 99’u boyun ağrısı kaynaklı olduğu yayınlarda gösterilmiştir.

Fizik tedavide egzersiz yüzde 10’luk bir bölümdür
Bel, boyun, diz, ayak bileği sorunlarında yüzde 5’e varan ameliyat oranları görünüyor. Geri kalan Yüzde 95 gibi büyük bir rakam. Bu hastalara da Nöralterapi, ozonterapi, kuru iğneleme, manuel terapi gibi tedavi sağlanmaktadır. Başarı oranları da yüz güldürmektedir. Yüzde 90’lara varan başarılar sağlamaktayız. Birimimize günlük olarak yüz hastamız gelmekte. 15-20 seanslık bir fizik tedavi periyodundan sonra burada uygulamalarımız var. Fizik tedavi aletlerle yapılmaktadır. Sadece egzersizden ibaret değil. Bana gelen hastaların birçoğu evde egzersiz yapsak olmaz mı diyor. Fizik tedavinin egzersiz sadece yüzde 10’luk bir bölümüdür” dedi.

Burada kocaman bir dünya var
Dr. Taşpınar öncesinde Elektroterapi denilen bir tedavi şekli olduğunu belirterek, “ Bu tedavilerde kombine cihazlarımızla tens, ultrason,  elekriksmülasyon gibi akımlarla kaslar ve sinirlere yönelik akımlarla ağrı kesici akımlar vermekteyiz. Sıcak paketlerle kaslar gevşetilir. En son ultrason, kısa dalga, lazer  gibi derin ısıtıcılarla da derin  dokularda ki tendonlara, kaslara ulaşıp hem kan akımını arttırıp kas spazmını çözmeye yönelik tedaviler uygulamaktayız. Bu seanslar doğru şekilde uygulandığında süresi uygun şekilde ayrıntılı olarak detaylandırıldığında 40-50 dakika gibi süre almakta. Etkin fizik tedavi programları da 15-20 seans arasında değişmektedir. En az 15-20 optimum olarak. Tabi bunun dışında  ameliyat sonrası  rehabilitasyon, felç geçirmiş hastalar, hareket edemeyen, veya bir tarafı felçli olan hastalarımız var.  Parkinson  dediğimiz yürüme hızının yavaşlaması, konuşmada zayıflama, ellerde titreme,  doğuştan özel çocuklara verilen rehabilitasyonlar. Bunlar fizik tedavi ve rehabilitasyon denildiğinde her bölümden hastanın rehabilitasyonu olarak değerlendirilebilir. Kardiyak, solunum, kanser rehabilitasyonu gibi Hastaların kas gücünü arttırma güçlendirip  hayat standartlarını arttırmaya yönelik tedavi uygulamaktayız.  Fizik tedavi ve rehabilitasyon dediğimizde sadece egzersiz değil elektroterapisinden nöral terapisine, ozon terapisine kadar ağrısız yaşama yönelik her türlü uygulamaya sahiptir. Hastasına göre. Fizik tedavi denilince sadece egzersiz değil. Burada kocaman bir dünya var” dedi.

Ağrısız bir yaşam için hastalarımızı bekliyoruz

Bel, boyun, sırt eklem baş gibi ağrıları olan hastaların öncelikle fizik tedavi ve rehabilitasyon servislerine görünmeleri gerektiğini belirten Mehmet Toprak Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Servisi uzman doktorlarından öğretim görevlisi özgür Taşpınar, “ Ağrısız bir yaşam için hastalarımızı bekliyoruz” dedi.
 

Kaynak: Editör: Editör
Etiketler: "Fizik, Tedavi, Sadece, Egzersiz, Değil, Kocaman, bir, dünya",
Yorumlar
Haber Yazılımı