Haber Detayı
15 Temmuz 2019 - Pazartesi 17:39 Bu haber 1037 kez okundu
 
CAHİT PARKAN MALTEPE'DE TOPRAĞA VERİLDİ
Geçirdiği rahatsızlık sebebiyle hayata gözlerini yuman tiyatro oyuncusu Cahit Parkan Özturan’ın cenaze namazı Maltepe Merkez Cami’nde kılınarak Başıbüyük Mezarlığı’na defnedildi.
YAŞAM Haberi
CAHİT PARKAN MALTEPE'DE TOPRAĞA VERİLDİ

Ünlü Tiyatrocu, yayıncı ve çevirmen Özturan, şeker koması sebebiyle vefat etti. Cenazesinde birçok tanıdık isim Özturan’ı son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Öğle namazından sonra cenazesi Başıbüyük Mezarlığı’na defnedilmek üzere sevenleri tarafından uğurlandı.

PARKAN ÖZTURAN KİMDİR?

Parkan Özturan 1960 yılında doğdu. 1964-1975 yılları arasında İstanbul Belediye Konservatuarı keman eğitimi, 1977-82 yılları arasında İstanbul Devlet Konservatuarında tiyatro ve şan-opera eğitimi aldı. Ardından 1982-86 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji bölümünden mezun oldu.

Mezun olduktan sonra, Ortaoyuncular/Ferhan Şensoy Tiyatrosu'nda profesyonel oyunculuğa başladı. Kahraman Bakkal Süpermarket'e Karşı, İstanbul'u Satıyorum, Soyut Padişah, Yorgun Matador, Aşkımızın Gemisi Fındık Kabuğu, Fırıncı Şükrü Deli Vahab ve Ötekileri, Çok Tuhaf Soruşturma gibi oyunlarda rol aldı.

1987-90 senelerinde Larousse yayın kurulu üyeliğine seçildi ve Osmanlıca sözlüğünü yazdı.

1990-95 senelerinde özel televizyonlarda yapımcı, yönetmen ve yazar olarak çalıştı.

Türk Edebiyatında Edisyon Kritik Hataları, Türkçe Sözlüklerde Kavram Yanlışları gibi telif kitapları ve Beşir Fuad Külliyatı gibi çeviri kitapları var.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CAHİT, PARKAN, MALTEPE'DE, TOPRAĞA, VERİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı