Haber Detayı
03 Eylül 2020 - Perşembe 12:59 Bu haber 591 kez okundu
 
BU ÖĞRENCİLER NE OLACAK!!!
Maltepe’de veliler LGS Sınavının ardından sosyal medya üzerinden ve tarafımıza ulaşarak, sadece Maltepe’de 900 öğrencinin açıkta kalarak herhangi bir Liseye yerleşemediği iddiası üzerine Haberde İmza Gazetesi olarak konuyu ilgililerine sorduk.
EĞİTİM Haberi
BU ÖĞRENCİLER NE OLACAK!!!

Maltepe’de veliler LGS Sınavının ardından sosyal medya üzerinden ve tarafımıza ulaşarak, sadece Maltepe’de 900 öğrencinin açıkta kalarak herhangi bir Liseye yerleşemediği iddiası üzerine Haberde İmza Gazetesi olarak konuyu İlgililerine sorduk.

Bilgi almak amacıyla telefon ile ulaştığımız Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu rakamın gerçekleri yansıtmadığını yerleşemeyen öğrenci sayısının 240 ile 300 arasında olduğunu ifade etti.

Kontenjan olmayışı ve puanı yeterli olmayan çocukların ne olacağı sorusuna ise Aydoğdu Acık Liseye gidecekler yanıtını verdi. Merak edilenler arasında yer alan birkaç soru yönelttiğimiz Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu kendisinin kamu görevlisi olduğunu daha fazla bilgi veremeyeceğini ifade etti.

Bunun üzerine cevap bekleyen sorularımıza yanıt aramak amacıyla Maltepe Milli Eğitim eski Müdürü şuan ise İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Faik Kaptan’a telefon ile ulaştık.

  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Faik Kaptan, bu yıl sınava giren öğrenci sayısının 30 ile 35 arasında bir artışın söz konusu olduğunu ifade eden Kaptan, “Veliler haklı olarak çocuklarını Anadolu Liselerine göndermek istiyorlar. Ancak Puan ve kontenjan sorunu yaşanıyor. Yığılma yaşandı, Bu sorun Maltepe’de çok az seviyelerde” dedi.

Açıkta kalan öğrencilerimiz ne olacak sorumuza ise İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Faik Kaptan “Bu çocuklarımız Meslek Liselerine gidebiliyorlar. Hatta şartlar oluştuğunda gelecek yıl Anadolu Liselerine geçiş yapabiliyorlar. Maltepe’de Handan Hayrettin Yelkikanat ve Hasan Şadoğlu Meslek liselerimiz var” ifadelerine yer verdi.

Bu uygulamanın öğrencileri özel okullara veya İmamhatip Liselerine yönlendirme amacıyla mı yapılıyor sorumuza ise İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Faik Kaptan “Maltepe’de Çağlar Mengü okulumuzda az bir sayıda kontenjan var bu durumda bu iddiaları çürütüyor. Özel okul noktasında ise bu karar tamamen velinin kararıdır” dedi.

Duruma tepkili olan bazı veliler ise çocuklarının EBA üzerinden derslerini takip ettiklerini ancak yarın tamam okula gelin denildiğinde ise hangi okula gideceklerini bilmediklerini çünkü çocuklarının açıkta kaldığını ifade ettiler.  Bir okula Yerleşemedikleri için mağdur olan veliler yetkililerin duruma el atmasını istediler.

  

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BU, ÖĞRENCİLER, NE, OLACAK!!!,
Yorumlar
Haber Yazılımı